Öğretmen Diyarı

Öğrenciler 2 Aydan Az Zaman Kalan SBS Sınavına Hazır mı?..


8. sınıf öğrencilerinin bir yılda toplam 12 sınava gireceği sistem eğitim çevrelerinde tartışmalara da yol açtı. Güz döneminde Kasım ayı sonunda gerçekleşecek sınava 2 aydan az bir süre kaldı. Bu kısıtlı sürede öğrencilerin sınav psikolojisine giremeyeceği ve yeterince hazırlanamayacağını düşünen eğitimciler çoğunlukta.

 2013-2014 Eğitim- Öğretim dönemi başlamadan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın özelliklerini ve amacını anlattığı yeni Ortaöğretime Geçiş Seviye Belirleme Sınavı’nın detayları şu şekilde: Yılsonunda düzenlenen tek bir sınav yerine her dönem 6 tane olmak üzere toplam 12 sınav gerçekleştirilecek. Sınavlar “Fen ve Teknoloji”, “Matematik”, “Türkçe”, “T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, “ Yabancı Dil” ve “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” olmak üzere 6 temel ders için uygulanacak. Bu sınavlar tüm okullarda aynı günde gerçekleştirilecek, öğrenciler kendi okullarında sınava girebilecek ve sınavların gerçekleştiği günler tatil ilan edilecek.

 

İlk Sınavlar İçin 2 Aydan Az Süre Kaldı

 

Uzun yaz tatili sonrasında öğrencilerin okula alışma süresinin dahi zorlu bir süreç olduğunu vurgulayan Anafen Okulları Genel Müdür Yardımcısı İsmail EFE 2 aydan az bir süre kalan Merkezi Sistem Ortak Yazılı dönemi sınavları için: “Türkiye’deki eğitim- öğretim sistemine göre çocuklarımız her sene 3 ay gibi uzun bir süre yaz tatili yapıyor. Bu uzun tatil sonrasında okulun temposuna alışmaları ve dersleri hakkıyla kavramaları belli bir süre kaybına sebep oluyor.

 


Öğrencilerin ve ailelerin yaklaşan sınavlara motive edilmesi gerekiyor. Geçen yıllarda sınavlar haziran ayında yapılıyordu ve dolayısıyla önlerinde uzun bir süreç vardı. Şimdi süreç kısa. Bu zamanda oluşan motivasyon kayıplarının telafisi yok” diyen Efe: “Sınava girecek öğrenciler sınav kapsamındaki konuları listelemeli, derslerde işlediği konular ile ilgili bol bol soru çözümü yapmalı ve günlük ders çalışma programı hazırlamalı, okulun ilk haftasında ders olmaz anlayışı ile yaklaşılmamalıdır. Eksik görülen veya anlaşılmayan konular ise etüt takviyeleri ile bir an önce telafi edilmelidir. Öğretmen, aile ve öğrenci arasındaki iletişim sıkı tutulmalı, PDR desteği her zaman devam etmelidir. Anne babalar da bu dönemde çocukları için her türlü desteği sağlamalıdırlar.” açıklamasında bulundu.

 

EĞİTİM AJANSI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim