Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİ VE VELİLERİN ÇİFTE STANDART İSYANI

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, öğrenci ve velilerin okullarla ilgili şikayetlerini TBMM gündemine taşımaya devam ediyor. Öğüt son olarak, Kartal'a bağlı Uğur Mumcu Mahallesi'nin tek ortaokulu olan Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu'nun sıkıntılarını hazırladığı önergeyle Meclis gündemine taşıdı.

 

İmam hatip ortaokullarına ücretsiz yemek, servis gibi ihtiyaçların çeşitli vakıf ve dernekler üzerinden karşılandığı dile getirilirken, düz ortaokul ve lise öğrencilerine bu imkanların hiç birinin sunulmadığına yönelik şikayetlerin tarafına ulaştığını ifade eden Öğüt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya bu yünde şikayetlerin kendisine de ulaşıp ulaşmadığını,  araştırılıp araştırılmayacağını sordu.

 

Öğüt bir diğer sıkıntı olarak Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu'nun 13 sınıfının imam hatip e dönüştürülmesiyle öğrenci ve velilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Velilerin okulun mevcut haliyle bile ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu ve mahallede imam hatip talebi olmadığını söylediğini hatırlatan CHP'li Öğüt, Uğur Mumcu Mahallesi'nin tek ortaokulu olan Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu'nun dönüştürülmesinin gerekçesini sordu.

Öğüt ayrıca "Okulun halihazırdaki fiziki şartları( spor salonu, soyunma odası, kütüphane, atölye eksikliği, ortalama 40'ar öğrencilik sınıflar) ortadayken ve hem veliler hem de mahalle sakinleri yaptıkları eylemlerle dönüşüme karşı çıkarken dönüşümde ısrar edilecek midir?" sorusunu yöneltti. 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

İstanbul’da  pilot ilçe seçilen Beykoz'da bulunan 11 ortaokulda İmam Hatip sınıflarının açılacak olması tepkilere neden olmuş, ilgili haberler kamuoyuna yansımıştır. Buna ilaveten imam hatip ortaokullarına ücretsiz yemek, servis gibi ihtiyaçların çeşitli vakıf ve dernekler üzerinden karşılandığı dile getirilirken,  düz ortaokul ve lise öğrencilerine bu imkanların hiç birinin sunulmadığına yönelik şikayetler tarafıma ulaşmıştır. Diğer yandan, Kartal’a bağlı Uğur Mumcu Mahallesi’nin tek ortaokulu olan Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nun 13 sınıfının imam hatip e dönüştürüldüğü bilgisi tarafıma ulaşmıştır.  Veliler, okulun mevcut haliyle bile ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu ve mahallede imam hatip talebi olmadığını söylemektedir. Dönüşümün istenmediğine dair velilerce toplanan imzalar bir dilekçeyle beraber İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de ulaştırılmıştır.

 

Bu bağlamda;

1)      İmam hatip ortaokullarına ücretsiz yemek, servis gibi ihtiyaçların çeşitli vakıf ve dernekler üzerinden karşılandığı dile getirilirken,  düz ortaokul ve lise öğrencilerine bu imkanların hiç birinin sunulmadığına yönelik şikayetlerden bilginiz var mıdır; araştırılması düşünülmekte midir?

2)      Uğur Mumcu Mahallesi’nin tek ortaokulu olan Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nun, mahallenin tek ortaokulu olmasına rağmen dönüştürülmesinin gerekçesi nedir?

3)      Okulun halihazırdaki fiziki şartları( spor salonu, soyunma odası, kütüphane, atölye eksikliği, ortalama 40’ar öğrencilik sınıflar) ortadayken ve hem veliler hem de mahalle sakinleri yaptıkları eylemlerle dönüşüme karşı çıkarken dönüşümde ısrar edilecek midir?

 

.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol