Öğretmen Diyarı

Öğrenci ve veliler Milli Eğitim’e yürüdü

Beykoz’da bulunan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu öğrencileri ve veliler, okul binalarına dönmek ve kaliteli bir eğitim alabilmek için eylem yaptı.

 

İki yıl önce tadilat ve depreme karşı sağlamlaştırma yapılacağı söylenerek, Yalıköy’den Beykoz Su Ürünleri Lisesi arazisinde yapılan prefabrik okula taşınan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu’nun öğrencileri, tekrar kendi okul binalarına dönmeyi beklerken, İshakağa Ortaokulu öğrencilerinin de bu prefabrik okula taşınacağını öğrendi. Öğrenciler ve velileri, bu durumu protesto etmek için Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü.

 

Veliler, 14 dersliği bulunan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu’na 22 dersliği bulunan İshakağa Ortaokulu öğrencilerinin taşınması ile okulda ikili öğretimin başlamasının planlandığını öne sürdüler. Veliler, ikili öğretime geçilmesiyle, sabah derslerin 06.30’da başlayıp, akşam ancak 19.30’da biteceğini iddia ederek, bu durumun çocukların sağlığını ve başarı düzeylerini olumsuz yönde etkileyeceğini söylediler.

 

Eyleme destek veren Yalıköy Mahallesi Muhtarı Erol Mete, "Okulun bir işadamına satıldığı, otel olacağı, Cumhurbaşkanlığı veya Başbakanlık korumalarına tahsis edileceği yönünde dedikodular olduğunu belirterek, halkın da bu dedikodulara itibar ettiğini vurguladı. Muhtar Erol Mete, "Bu dedikoduların da haklı olabileceğini şöyle görüyoruz. Bir okulu bitirmeden, ikinci bir okulun yıkım kararı alınması ve ödenek ayrılması. Eğer ödenek varsa, önce mevcut okulu bitirin, sonra diğer okulu yıkın dedi.

 

İlçe milli eğitime yürüdüler

Veliler, çocuklarını yanlarına alarak, prefabrik okulun önünden Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, minik öğrenciler ve veliler, “Okul içinde okul olmaz”, “Nitelikli eğitim istiyoruz”, “Okuluma dokunma” ve “Okulumuzu geri istiyoruz” şeklinde slogan attılar.

 

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan bir öğrenci velisi, "Öğrencilerin kendi okullarına bir an önce geri geçmesini talep ediyoruz dedi.

 

Veliler ve Muhtar’dan oluşan bir heyet ise taleplerini içeren dilekçeyi ve topladıkları imzaları Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’a teslim etti. Ancak veliler, görüşme sonrası, Bozbay’ın velileri memnun edebilecek bir açıklama yapamadığını duyurdu.

 

"Ben muhatap değilim"

Okul binasının yapımı ile kendisinin muhatap olmadığını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle konuştu:

 

"Bunun muhatabı Milli Eğitim’dir ama, ben size destek olmak için çalışıyorum. Hepimiz istiyoruz çocuklar iyi eğitim alsınlar, bu arkadaşlar hep bunların derdini çekiyor. Yeni okullar yapalım diye uğraşıyoruz. Okul ve Milli Eğitim işleri için ben sizden çok çabalıyorum. Sizin yaptığınız bir hikaye bana göre. Özel idareler kapandıktan sonra, daha tam oturamadılar, burada bir kaynak problemi var ki, kaynak derken bu parasızlık değil, bir iletişimsizlik oldu. Ondan kaynaklanan bir durumdur bu."

 

Çelikbilek, daha sonra makam aracına binerek ayrıldı. Eylemciler de dağıldı.

DHA

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim