Öğretmen Diyarı

Öğrenci Kıyafetlerine Ara Çözüm bulundu!..

Mevcut durumda, özel okullar velilerin istekleri doğrultusunda belirledikleri okul kıyafetlerine devam edebilecekler. Devlet okullarında ise yönetmelik serbest derken çıkan tartışmalar nedeniyle aynı uygulamanın devlet okulları içinde geçerli olabileceğini sayın bakanımız söylemişti. Ancak bu uygulama demeçle değil yönetmelik değişikliği ile olabilir.
 
Serbest kıyafetle ile ilgili tartışmalar hep güvenlik, zengin-fakir ayrımı ve okul disiplini çerçevesinde dönüp durdu. Bu zaman diliminde velilerin de benzer kaygılar taşıdığını gördük.Öğrenci kıyafetlerinin; siyah önlükten mavi önlüğe, mavi önlükten kolej tipi okul kıyafetin olan yolculuğunda geldiğimiz noktada artık tamame serbestlik konuşuluyor. Ancak görünen o ki arada bir aşama daha olması gerekiyor.
 
Buradan hareketle hem serbestliğe giden yolu kapatmayacak hem de bütün kaygıları giderecek bir ara yol olarak; mevcut okul kıyafetlerinin okul armalarını taşıyan üst giyimi,yazlık-kışlık tişörtleri, bir süreliğine daha giyilmeye devam etsin; ayakkabı, pantolon, etek ortaokul ve liselerde başörtüsü gibi diğer kısımları öğrencilerin ve aileleri tercihine ve imkânlarına bırakılsın. Böylece okulların kurumsal kimliği korunmuş, kaygılar giderilmiş,öğrencilere ve ailelere sebebi ne olursa olsun tercih hakkı tanınmış olacaktır. Zaten öyle değil miydi, eskiden ilkokulda siyah önlüğün altına istediğimiz pantolonu giyebiliyorduk.
 
Öğrenci, öğretmen ve velilerime bu uygulamayı anlatarak geçen hafta pilot uygulamasını okulumda yapmaya başladım. Her şey yolunda gidiyor. Öğrencilerinizin karşınızda kuru bir kalabalık değil, bir birey olduğunu hissediyorsunuz. Özel okullara tanınan,velilerin yüzde altmışının tercihi ile kıyafet belirleme hakkı, söylendiği gibi devlet okullarına da yönetmelik değişikliği ile tanındığında, yapılacak üç tercihli bir anketle bu uygulama gelecek yıl hayat bulur.
 
Çeşitli nedenlerle insanların tercihlerine ve serbestlik taleplerine karşı durmakla, yasak koymakla bu talepler hiçbir zaman yok edilememiştir sadece geciktirilmiştir.
Günümüzde bu tür talepleri geciktirmek bile bir insan hakkı ihlali olacaktır. Kaygıları da gidererek kişisel tercihlerin önü sonuna kadar açılmalıdır. Yeter ki biz kafamızdaki sınırları genişletelim, bir birimizi anlayalım ve saygı duyalım.
 
Talat YAVUZ
 
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı

mebpersoneli.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol