Öğretmen Diyarı

Öğrenci de, öğretmen de kazanacak

M.COŞKUN-Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, dershanelerin kapatılmasından sonra mezun ve örgün eğitimdeki öğrencilere ücretsiz dershane eğitimi verilecek. Derslere giren öğretmenlerin maaşı da iki katı artacak.
1 Eylül tarihi itibariyle dershaneler kesin bir şekilde kapatılıyor. Bazı dershaneler temel liseye dönüşürken bazıları da MEB izniyle kurs şeklinde eğitim hayatına devam edebilecek. MEB, dershanelerin kapatılmasıyla öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için mezun ve örgün eğitime devam eden öğrencilere dershane eğitimini tamamen ücretsiz olarak verecek. Bu süreçte görev alacak öğretmenlerin maaşları da 2 katına çıkarılacak. Bazı öğrenci ve velilerin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili bir boşluk oluşmasından dolayı tedirginlik yaşandığını belirten Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Zinnur Şimşek, Öğrencilerin eksikliklerini bilen öğretmenlerin öğrencilere daha kaliteli bir eğitim vereceğini söyledi.

DERSHANELER YARIN KAPANIYOR

Dershanelerin yarın kesin olarak kapandığını belirten Şimşek, “Dershaneler 1 Eylül tarihi ile kesinlikle kapatılmış olacak ve dershane faaliyetlerine son vereceklerdir. Bu dershanelerden bazıları müracaat ederek temel liseye dönüşmüştür. Bu liselerimiz temel lise olarak eğitim ve öğretimlerini sürdüreceklerdir. Temel liseye dönüşmeyen dershaneler ise 1 Eylül tarihi itibariyle kapatılmış olacaktır. Velilerimizin bu konuda bazı tereddütlerinin olduğunu görüyoruz. MEB Anayasa Mahkemesi’nin ilgi kanunu iptal etmesinden sonra yeni bir yönetmelik hazırlayarak bu yönetmelik çerçevesinde MEB’in izniyle isteyene dershaneler dershane olarak değil kurs şeklinde faaliyetlerine MEB izniyle özel öğretim çerçevesinde devam edebilecekler.” dedi.

8 MERKEZİ OKULDA EĞİTİM VERİLECEK

Öğrencilerin ve velilerin mağdur olmayacağını vurgulayan Şimşek, “Bu boşluğu doldurmak için MEB 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çıkardığı bir yönetmelikle okullarda telafi kursların düzenlenmesini sağladı. Bizde Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilçemizdeki ortaokul ve liselerde 9 Bin 800 öğrenciye bu çerçevede kurs verdik. Bu 2015-2016 Eğitim ve Öğretim döneminde ise mezun olan ve herhangi bir yüksek okuyla giremeyen öğrencilerimize Halk Eğitim marifeti ile öğretmenlerimizi de seçerek 2 merkez okulumuzda bu kursların verilmesini sağlayacağız. Özellikle velilerimizin ve öğrencilerimizin hiçbir ücret ödemeden bu kurslara katılmalarını istiyoruz. Örgün eğitimde okuyan öğrencilerimiz içinde (ortaokul ve lise) 8 merkezi okulda öğretmenlerini de titizlikle seçerek öğrencilerimizin derslerdeki eksikliklerini telafi edeceğiz. Bütün öğrencilerimizin bu telafine kurslarına ilgi göstermelerini özellikle istiyoruz.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ÖĞRETMENLERE 2 KAT MAAŞ

Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ekonomik olarak daha karlı olacağını ifade edene Şimşek, “Bu kurslara devam edenler; ister örgün eğitim gören öğrenci, isterse de mezun öğrenciler hiçbir ücret ödemeyeceklerdir. Bu kursların daha ciddiyetle yapılmasını sağlamak amacıyla MEB kurslarda görev alan öğretmenlerin ücretlerini 2 katına çıkardı. Bu da öğretmenlerimizin bu konuya ilgi göstereceği kanaatindeyiz. Zaten öğretmenler idealist insanlardır, kendilerine düşen fedakârlığı her zaman yapmışlardır. Bu konuda da üzerlerine düşenleri yapacaklardır. Bu hususta MEB okullarında tecrübeli kadrolarıyla bu eğitimi tam manasıyla vereceklerini inanıyoruz. Velilerimiz rahat olsunlar hiçbir boşluk yaşanmayacak. Aksine öğrencilerimizin eksikliğini bilen öğretmen arkadaşlarımız onların daha iyi yetişmesini sağlayacaklardır. Sayın Valimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe kaymakamlığımızın bu konuyu hassasiyetle takip ediyorlar. Bizim bu konuda tek bir isteğimiz velilerimizin öğrencilerimizin bu kurslara ilgi göstermeleridir.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: erzurumgazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol