Öğretmen Diyarı

 Öğrenci affı yerine 6+1

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerde sınırsız affın kaldırılacağını açıklamasının ardından YÖK, yeni düzenleme için harekete geçti.

Affın kaldırılmasına ilişkin talep rektörlerden geldi. Rektörler, Başbakan Erdoğan’a afla dönen öğrencilerin eğitimi kaosa dönüştürdüğünü, derse girmeyerek öğrenci olaylarını organize ettiğini söyledi. Rektörler, şikâyetlerini YÖK ve hükümete, “Üniversitede motivasyon yok oldu. ‘Nasıl olsa atılmayacağım’ rehaveti çöktü. Öğrenciliği ‘meslek’ olarak seçenler, okulda öğrencileri suça sürüklüyor. Öğrenci sayımızı bilmiyoruz. Kimin öğrenci kimin öğrenci olmadığını görmüyoruz. Öğrenciler ama ders seçmiyorlar. Yaşları 30-40 aralığında kişilerle 20 yaşındaki gençler bir arada. Derslere girmiyorlar, zaman zaman okula gelerek öğrencileri organize ediyorlar. Profesyonel bir işleri var. Okulu, gençleri örgütlemek için araç olarak kullanıyorlar. Üniversitede olaylar çıktığında ilk sırada yer alıyorlar. Üniversitede ideolojik çatışmalar ve şiddet olaylarını organize ediyorlar” şeklinde iletti.

2 SEÇENEK VAR

Rektörlerin şikâyetleri ve Erdoğan’ın talimatıyla YÖK ise 2 yıl önce yapılan yasal düzenlemenin yerine yeni bir çalışma başlattı. 2 seçenek üzerinde duruluyor. Birinci seçenekteki 6+1 formülüne göre, 4 yıllık lisans öğrencileri için 2 yıl ekstra okul uzatma hakkı verilecek. 6 yılın sonunda mezun olamayan öğrenci için 1 yıl daha harç ödeyerek mezun olma şansı tanınacak. Bu dönemde mezun olamayan öğrencinin okuldan kaydı silinecek ve yeni bir af çıkana kadar mezuniyet şansını kaçıracak. 2’nci seçenek ise eskiye aynen dönüş olacak. Buna göre, üniversite öğrencilerine, 2 yıllık önlisans için 4 yıl, 4 yıllık lisans için de 7 yıl azami bitirme süresi verilecek. Bu süreler sonunda; kayıtlı olduğu öğretim kurumundan mezun olabilmek için son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için biri bütünleme olmak üzere 2 ek sınav hakkı tanınacak. Bu sınavlar sonunda başarısız ders sayısını 5’e  indirenlere bu 5 ders için 3 yarıyıl, ek sınavları almadan 5 derse kadar başarısız olan öğrencilere 4 yarıyıl, 3 veya daha az dersten başarısız olanlara ise sınırsız sayıda sınavlara girme hakkı verilecek.

SINIRSIZ AF ÇIKMIŞTI

YÖK, 2011’in Şubat ayında, üniversite öğrencilerine af getirmiş ve atılmayı kaldırmıştı. Terör suçlarından hüküm giyenler dışında yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenlere üniversiteye dönüş yolu açılmıştı. Yasal düzenlemenin ardından üniversiteden atılma da kaldırılmıştı. YÖK, öğrencilerin 2 kat katkı payı ödeyerek uzun yıllar öğrenci olmalarının yolunu açan yönetmelik çıkarmıştı. 2011-2012 eğitim öğretim döneminde afla okula dönen binlerce öğrencinin arasında kılık-kıyafet ve düşünce suçu nedeniyle okuldan atılanlar olduğu gibi başarısızlık nedeniyle atılanlar da bulunuyor. 

hürriyet

Anahtar Kelimeler:
öğrenci affı yerine 1

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim