Öğretmen Diyarı

ÖABT Nedir? ÖABT’ye Kimler Giriyor?

ÖABT’ye bir çok öğretmenlik branşları giriyor bunların bazıları; sınıf öğretmenliği, türkçe, sosyal bilgiler girmeyenlerden bazıları ise; pdr, anaokulu öğretmenliği, özel eğitim öğretmenlikleri oluyor. ÖABT ayrı bir alan sınavını kapsıyor ve üniversitede görülen dersler hakkında sorular soruluyor.


Başvuru yapan aday sayısının 290 bini geçtiği tahmin ediliyor.


Sınav sürecinin aksamadan yürütülebilmesi için başvuru süresinin uzatılmayacağı kaydedilen açıklamada, başvuru ücretini yatırmanın sınava başvuru yapmış olmak anlamına gelmediği uyarısı da yer aldı.


Açıklamada, “Adayların ücreti yatırdıktan sonra internetten bireysel olarak veya başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca 2013 STS eğitim bilimlerine daha önce başvuru yapmış adayların sınav ücretleri KPSS cumartesi sabah ve öğleden sonra oturumlarına aktarılmıştır. Bu adayların da internet ortamında bireysel olarak başvurularını tamamlamaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.


PEKİ ÖĞRETMENLİK ALAN SINAVINA KAÇ BİN KİŞİ GİRECEK?


Memuruz net sitesinin haberine göre Öğretmenlik alan sınavına 85 bin civarında başvuru yapıldığı açıklandı.


Bakandan 40 Bin Atama Açıklaması


Bakan Faruk Çelik GTV’de Ağustos Ayında 40 Bin Öğretmen Atanacağını Söyledi! Fakat bu sayı bütün öğretmenlikler arasında düşünülürse çok düşük görünüyor. Çünkü Öğretmenlik alan sınavına bütün branşlar girmiyor ve bu sınava girmeyen bölümlerin atama sayıları ise yüksek tutuluyor.


ÖABT Hangi Branşlara Uygulanacak?


1. Türkçe,

2. İlköğretim Matematik,

3. Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji,

4. Sosyal Bilgiler,

5. Türk Dili ve Edebiyatı,

6. Tarih,

7. Coğrafya,

8. Matematik (Lise),

9. Fizik,

10. Kimya,

11. Biyoloji,

12. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,

13. Yabancı Dil (Almanca)

14. Yabancı Dil (İngilizce)

15. Yabancı Dil (Fransızca)


EN YÜKSEK ATAMA ÖABT’YE GİRMEYENLERE YAPILIYOR


KPSS10 Puanlarına göre atamalar düşünüldüğünde alan sınavına girmeyen PDR,Anaokulu Öğretmenliği,Özel Eğitim Öğretmenlikleri ve Din Kültürü öğretmenliklerinin atamaları en yüksek tutulurken ÖABT’ye giren öğretmenliklerin ise alımları minimum seviyede tutuluyor. Bu da bu yıl da KPSS sınavından sonra büyük bir çoğunluğun hüsran yaşayacağını gösteriyor.

 

Kaynak: memurunhaberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol