Öğretmen Diyarı

ÖABT Neden İptal Olmalı?

NEDEN 15 ALAN?

 

Sadece belirli branşlara getirilen alan sınavı çeşitli çelişkilere yol açtı. Alan sınavı getirilişinin dayanağı olarak kaliteli eğitim için nitelikli öğretmen seçimi olarak belirtilmişti. O halde Milli Eğitim Bakanlığının sadece alan sınavı yapılan branşlarda nitelikli öğretmen ihtiyacı vardır. Diğer branşlardaki öğretmenlerde herhangi bir nitelik aranmamaktadır sonucu çıkmakta. Bu da eğitim politikası hakkında derin çelişkiler oluşturmaktadır.

Ayrıca bu yıl 4+4+4 eğitim sisteminin mağduriyet oluşturmaması için öğretmenlerin alan değişikliklerine koşulsuz şartsız izin verilmesi, “nitelikli öğretmen”  isteğini desteklememektedir. Eğer ilk atamada nitelikli öğretmen aranıyorsa, yıllar sonra alan değişikliği yapacak olan öğretmende de aynı nitelik aranmalıdır. Keza ücretli öğretmenlikte de hiçbir nitelik aranmamakta. Diplomanın olması yeterli. Hatta o diplomanın öğretmenlik diploması olmasına bile gerek yok. İşletme, iktisat, ne okuduysanız artık fark etmez. Ücretli öğretmenlikte aranmayan nitelik, eğitim için sorun oluşturmuyor demek ki.

 

Soru Havuzundaki Halihazırda Soruların Kullanılabileceği Alanlara Sınav Getirildi

 

Sadece belirli alanlara yönelik uygulamaya geçirilen alan sınavının, belirtilen alanlar incelendiğinde gerekçe açıkça görülüyor. 150 civarında branş bulunan Milli Eğitim Bakanlığında bu kadar fazla alana yönelik sınav hazırlama “alt yapısı bulunmadığı için” sadece var olan soru havuzundan yararlanılarak sınav uygulamaya konulmuştur. Bu da Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM'nin bu sınavı yapmaya yeteri kadar hazırlığı ve alt yapısı olmadığını desteklemektedir.

 

Şans Başarısı Çok Yüksek Bir Sınav

 

Alan sınavından 50 net çıkaran bir adayın dersleri mükemmel anlatabileceği sonucuna hiçbir şekilde varılamaz. Milli Eğitim Bakanlığının alan sınavı uygulamasına geçmesindeki amacın nitelikli öğretmen seçme olduğu düşünüldüğünde, hele ki 50 soruluk şans başarısı oldukça bir sınav ile, bakanlığın bu amaca ulaşmasını imkansız kılmaktadır.

 

Alan sınavı ağırlığı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. 50 sorudan oluşan sınavın ağırlığını yüzde 50, 200 sorudan oluşan GY,GK,Eğitim Bilimlerinin ağırlığı da yüzde 50 dir. Hele ki alan sınavının standart sapmalarını da işin içine dahil edersek, sınavın ağırlığı yüzde 50 ile kalmayıp, çok daha yukarılara tırmanmıştır. Adayların netleri ve puanları incelendiğinde 30 genel kültür genel yetenek ve eğitim bilimleri testi sorusu, alan sınavının 3 sorusunun getirdiği puanı karşılayamamıştır. Kaldı ki, 0(sıfır) genel kültür neti ile atanacak öğretmenler var bu sınavda. Bir aday nasıl olur da sıfır net yapar bir bölümden, ve nasıl bir mantık bu öğretmeni nitelikli bulup atamasını yapar?

 

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı en fazla alım yapılan branşlara alan sınavı getirileceğini belirtmiştir. Yani alan sınavı gelen branşlar, en fazla alım yapılan branşlar olmalı. Fakat geçtiğimiz yılın verileri incelendiğinde alan sınavı getirilen Almanca Öğretmenliği branşında yalnızca 3 kişi atanmıştır. Alan sınavı uygulanmayan Okul Öncesi Öğretmenliğinden 4148, 2463 tane Rehber Öğretmen alınmıştır. Bu durumda alan sınavı uygulamasının iddia edildiği gibi en fazla alım yapılan branşlardan değil, sadece soru havuzu var olan branşlardan yapıldığı, bu sınavın gerekli altyapı çalışmaları hazırlanmadan uygulandığı görülmektedir.

 

Yıllardır Gk, Gy ve Eğitim Bilimleri çalışmaları istenen ,5-10 hatta daha fazla yıldır bu sınavlardan başarılı olmaları beklenen adaylara her yıl söylentisi çıkan ve asla gerçekleştirilmeyen alan sınavının gerekli çalışmalar yapılmadan,adaylar yeteri kadar ve gerekli zamanda bilgilendirilmediğinden, yıllar önce mezun olmuş adayları daha da zor duruma sokmuştur.

Sınava çok kısa bir zaman kala, örnek sorular adı altında 3-5 soru yayınlanmış olup, bu sorular içerik hakkında neredeyse hiçbir fikir vermemektedir. Zira konu dağılımı olarak verilen alanlar tam anlamıyla alanın tamamını kapsamaktadır. Bu da adayları sınav hazırlığı esnasında tam bir belirsizliğe sürüklemiştir.

Sınav öncesi açıklanan konuların yüzdelikleri, yapılan sınavla uyuşmamaktadır.Örneğin Edebiyat Öğretmenliği'nden kılavuzda Türkiye Türkçesi-Türk Dilbilgisi konularından %13 oranında soru sorulacağı ilan edilmiş olup, bu konudan hiç soru gelmemiştir. Bunun yerine açıklamalarda yer almayan Yakutça-Çuvaşça gibi konulardan soru gelmiştir. Kendi yaptıkları açıklamaya, kendileri uymamıştır.

 

Adayların alan sınavına girmeleri ise tam bir çileye döndü. Zira sadece 17 ilde sınav yapıldı. Saatler süren yolculuk sonrası adaylardan sınavda başarılı olmaları beklendi. 17 ilde yapılmasının gerekçesi ise, sınav güvenliğinin sağlanamayabileceği idi. Güvenliğinden endişe edilen bir sınavı uygulamak için neden bu kadar acele edildiği de merak konusu oldu.

 

Bu konuda adayların sınav öncesi açmış olduğu Öğretmenlik Alan Sınavı Yürütmeyi Durdurma İstemi davası henüz sonuçlanmamıştır. Bu sıkıntıların daha da büyümemesi için davanın bir an önce sonuçlandırılıp, daha sağlam bir altyapı ile, istendiği zaman değil, gerekli hazırlıklar tamamlandığında  uygulanmalıdır. İptal kararı  çıkmasa dahi ,bu yıl mağduriyet oluşmaması adına p10  ve p121 puanlarından adayın istediği puan türünü kullanılmasına olanak verilmelidir.

haber kaynağı:kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
öabt neden iptal olmalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol