Öğretmen Diyarı

Norm fazlası öğretmenler il içinde istediği tercihi yapabilir
 Yönetmelik çok açık bir biçimde atamaların öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu hükümlere göre isteyen öğretmen istediği ilçeyi tercih edebilecek; fakat atamalarda önceliğin diğer ilçelerden görev yapan öğretmenlerden tercihte bulunanlar olsa dahi kendi görev yaptığı ilçesini tercih eden öğretmenlere verilmesi, bu öğretmenlerin hizmet puanı üstünlüğüne göre atamaları yapıldıktan sonra boş kalan kurumlara diğer ilçelerden tercihte bulunanlarının hizmet puanı üstünlüğüne göre atanması gerekmektedir.
Örneğin Ankara İlinin Şereflikoçhisar ilesinde görev yapmakta olan ve hizmet puanı 100 olan bir norm kadro fazlası Türkçe öğretmeni bu ilçedeki Türkçe normu boş olan bir okulu tercih ettiğinde bu okulu başka bir ilçeden tercih eden 200 puanlı Türkçe öğretmeni olsa bile 100 puanlı Türkçe öğretmeninin atamasının yapılacağı anlamına gelmektedir.

Kısacası her yerleşim yeri ve her ilçe kendi arasında değerlendirilerek tercih ve hizmet puanı üstünlüğüne göre atamaların yapılması gerekmektedir. Norm kadro fazlası olan bir öğretmenin görev yaptığı ilçe içerisinde açık olan bir okulu tercih etmesi durumunda aynı okulu aynı branşta ilçe dışından tercih eden bir öğretmenin atamasının hizmet puanı yüksek diye bu okula yapılmaması gerekmektedir. İlçede görev yapan öğretmene öncelik tanınması gerekmektedir. Yani İlçedeki boş kadro öncelikle ilçedeki norm kadro fazlası öğretmenin hakkıdır.

Fakat, bu yönetmelik maddesinden hareketle il milli eğitim müdürlüklerinin öğretmenlere bulundukları ilçedeki boş normları tercih etmeye zorladıkları görülmektedir. Ancak, atamalarda ilçe içerisinde öğretmenlere öncelik hakkı tanınmışken tercih yapma noktasında öğretmenlere ilçesini tercih etmesi gerektiği noktasında bir kısıtlama getirilmemiştir. Diğer bir ifadeyle, norm kadro fazlası olan bir öğretmen tercih yaparken kendi ilçesi dışında bulunan ilçelerdeki okulları öncelikli olarak tercih edebilecektir. Yani, hiçbir öğretmen mevzuatta olmayan bir biçimde kendi ilçesindeki okulları tercihe zorlanamayacaktır. Ancak, bir kısım il milli eğitim müdürlükleri öğretmenlere tercih yapma noktasında keyfi olarak kısıtlamalar getirerek öğretmenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

Yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi ve birlikteliğin sağlanması için norm kadro fazlası durumunda olan öğretmenlerin tercih yaparken il içerisinde açık bulunan okullardan ilçe sınırlamasına tabi tutulmaksızın tercihte bulunabileceğinin Milli Eğitim bakanlığınca İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel


www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim