Öğretmen Diyarı

Norm Fazlası Öğretmenler Farklı İl ve İlçelere Atanabilir
Darbe girişiminin ardından OHAL sürecinin başlaması ile FETÖ grubuna ait özel kolejler Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen kolejlerde çalışan tüm öğretmenlerin lisansları ise iptal edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'na geçen bu kolejlere MEB kadrolarında çalışan öğretmenler atanacağı için, bu okullardan dolayı bir öğretmen ihtiyacı oluştu.

Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı Eylül 2016 itibariyle sözleşmeli öğretmen alımı yapmayı planlasa da, bu okulların sadece atanacak yeni sözleşmeli öğretmenler ile hizmet veremeyeceği aşikar.

Bu durumda MEB kadrolarındaki öğretmenlerden özellikle sorumluluk alacak tecrübeli öğretmenlerin bu okullara kadrolarının kaydırılacağı veya görevlendirme usulu ile atanacağı öngörülüyor.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin NTV'de katıldığı bir programda Eylül 2016'da sözleşmeli öğretmen alımı olmasa dahi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda 40.000 norm fazlası öğretmen olduğu ve bu öğretmenlerden fedakarlık istenileceğini belirtti.
OHAL Kararnamesi İle mi?

Özellikle norm fazlası öğretmenlerin yoğun olduğu il ve ilçelerde öğretmen açığının fazla olmadığını düşünürsek, Yusuf Tekin'in belirttiği öğretmenlerden fedakarlık istenmesi hususu gerçekleştirilse, bu öğretmenlerden farklı il ve ilçelerde görev yapması istenecek.

İlan edilen OHAL sürecinde norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri OHAL kararnamesi ile yapılırsa, özellikle bazı öğretmenler için mağduriyetler oluşacağı aşikar. Ayrıca söz konusu yer değiştirmelerde OHAL kararnameleri kullanılırsa, bu yer değiştirmelere karşı yargı yolu kapalı olacak.

Fedakarlık Değil Zorunluluk Olur

Şayet kapatılan özel okullara norm fazlası öğretmenler kaydırılırken gönüllülük esası yerine OHAL kararnamesi kullanılırsa hem mağduriyetler oluşacak, hemde bu girişim fedakarlık değil zorunluluk olacak.

Özellikle bu konuda öğretmenlerden durumu müsait olanların sorumluluk alması ve bu zorlu süreçte fedakarlık yapmasının sürecin çözüme ulaştırılmasında önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.

Kaynak:NTV
Anahtar Kelimeler:
Norm Fazlası öğretmenler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim