Öğretmen Diyarı

Nitelikli işgücü için mesleki ve teknik okulların önemi çok büyük'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların nitelikli işgücüne ulaşmasında mesleki ve teknik okulların önemli olduğunu belirterek, "Son dönemde 178 bin olan çırak sayısı 75 binlere kadar gerilemiştir, çırak sayısı artırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, mesleki ve teknik okulların ekonominin gelişmesi ve mesleklerin gelecek nesillere aktarılması açısından elzem olduğunu kaydetti.

Esnaf ve sanatkarların öncelikli ihtiyaçlarının nitelikli işgücü olduğunu ifade eden Palandöken, buna ulaşılmasında da mesleki ve teknik okullarının öneminin büyük olduğunu vurguladı. Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Son dönemlerde yapılan uygulamalar sebebiyle 178 bin olan çırak sayısının 75 binlere kadar gerilemesi esnaf ve sanatkarlarımızın mesleklerini devam ettirmelerini oldukça zorlaştırmıştır. Öğrencilerin ahilik kültüründen gelen usta-çırak ilişkisiyle yetiştirilmesi amacıyla çırak sayısı artırılmalıdır. Çıraklığın zorunlu eğitim kapsamına alınması, işveren tarafından çıraklara ve meslek lisesi öğrencilerine ödenen staj ücretlerinin 3'te 2'sinin devlet tarafından karşılanması, tüm mesleki ve teknik eğitim mezunlarına teknisyen unvanı verilmesi gibi uygulamalar sayesinde çırak öğrencilerimiz hem çalışıp hem para kazanıyor."

Öğrencilerin çıraklık eğitimleri sonunda ustalık ve işyeri açma belgesi alarak kendi işlerini kurabildiğine işaret eden Palandöken, KOSGEB'in de işyeri açmak isteyen mezunlara 50 bin liraya kadar hibe ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verdiğini, öğrencilerin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini belirtti.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim