Öğretmen Diyarı

Nitelikli eğitim sadece İmam hatip liseleri için mi geçerlidir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98, TBMM İçtüzüğü' nün 96. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

Engin ALTAY

Sinop Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

 

 

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün 04.07.2014 tarih ve 2815903 sayılı yazısında

 

" 2014-2015 öğretim yılı Anadolu liseleri tercih takvimi 30 Temmuz 2014 tarihinde başlayacağından imam hatip liselerinin niteliğini artırmak ve akademik başarıyı daha üst seviyelere çıkarmak için söz konusu tarihten önce bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu nedenle idareci, okul aile birliği, veli, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilerek, TEOG sınavlarında başarılı olan öğrencilerin okullarımızı tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesini ve yapılan çalışmaların 21.07.2014 tarihine kadar Müdürlüğümüze rapor edilmesini rica ederim" yer almaktadır.

 

1. Bu ifadelerin geçtiği bir yazı gerçekten Milli Eğitim Bakanlığında yer alabilir mi? Bu yazının içeriğinden haberdar mısınız? Yazı sizin talimatınızla mı yazılmıştır?

 

2. Nitelikli eğitim sadece İmam hatip liseleri için mi geçerlidir? Nitelik ve eğitim denince Milli eğitim bakanlığı sadece bir okul türünü mü anlamaktadır?

 

3. 2012 ve 2013 yıllarında yapılan SBS sınavlarında ilk 10 000 'e girip İmam hatip liselerini tercih eden öğrenci sayısı kaçtır?

 

4. Okul dönüşümleri, gerçekçi olmayan aşırı talep gibi bilimsellikten son derece uzak nedenlerle plansız ve programsız bir şekilde ortaokulların ve liselerin ( bu ülkenin gözde Anadolu, öğretmen ve diğer liselerin) imam hatip liselerine dönüştürülerek Milli eğitim sistemini sadece bir okul türüne göre dizayn etmek bilimsel bir yönetim metodu mudur?

 

5. Okul dönüşümleri gerekçesiyle ve veli talebi gerekçe gösterilerek imam hatip liselerine okulların dönüştürülme gerekçesini finans eksikliğine bağlamanız bütçenizin yetersiz olduğu anlamını mı çıkarmaktadır? Bu okulları her zamanki söylemlerinize ters olarak artık halk yapmamakta mıdır?

 

 

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol