Öğretmen Diyarı

Nitelikli eğitim için 1+4+4+3+1!

SÖZCÜ EĞİTİM


Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında yeniden düzenlenen 4+4+4 eğitim sistemine geçen üç yılın ardından yaşanan aksaklıkları ve ilk öğretimden üniversiteye kadar geçen dönemde eğitimde yaşananları Türkiye Özel Eğitim Birliği Derneği eşbaşkanı Cem Gülan ile konuştuk.


SÖZCÜ’ye sistem açısından tartışılacak açıklamalarda bulunan Gülan, öncelikle ilk öğretim öncesi 4+4+4’ün önüne bir eklenmesi gerektiğini ifade etti. Dünyadaki araştırmalara göre bu dönemin çocuklar için çok önemli bir çağ olduğunu ifade eden Gülan, bu 1 yılın ülke ekonomisine 7 kat katkı sağlayacağını ifade etti.


4+4+4 sisteminin eğitimi 12 yıl zorunlu hale getirmesi açısından faydası olduğunu kaydeden Gülen, ancak dershanelerin de kalkmasıyla üniversite hazırlıklarında önemli sorunların yaşanacağının görüldüğünü kaydederek, şöyle konuştu:


4+4+4 ‘e iki taraftan bakmak lazım. Buna 12 yıl zorunlu eğitim denildi. Şimdi 12 yıl zorunlu olması iyi. Türkiye’nin ortalama eğitim görme süresi Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içinde diplere yakındı. Ortalama okuma süresi 6-7 yıl idi. Şimdi biraz daha 9-10’lara doğru yükseldiğini görüyoruz. Avrupa seviyesini yakalayabilmemiz için 12 sene olması iyi. Ancak 4+4+4 mü, çok tartışılan 5+3+4’mü bu aslında çok önemli değil. Bunun önüne 1 koymak gerekiyor. Bu çok önemli bir sene. Bu bir seneye harcanan para ülke ekonomisine 7 katıyla geri dönüyor. Dünyadaki araştırmalara göre, çocukların çok özel çağlarının olduğu bir yıl. Onun muhakkak olmasını arzu ediyoruz biz.”


MESLEKİ ALAN SEÇİMİ EĞİTİMİ


Lisenin 4 yıl olmasının çocuklara sıkıcı geldiğini ifade eden Cem Gülan, bunun da 3+1 olarak düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Gülan, “Öğrencileri üniversiteye hazırlarken, mesleki alan seçimleri yerine, yapılacak sınavlarda 5 şıkkı seçecek eğitim veriliyor. Oysa bu 4 yılın 1 yılı üniversite hazırlık sınıfı gibi değerlendirilip müfredat buna göre hazırlanırsa, nitelikli eleman yetiştirme konusunda büyük bir yol kat etmiş oluruz. 4 sene meslek eğitimine yönelik olabilir. Çocukların hayallerine ve ülkenin ihtiyacı olan iş kollarına göre ihtiyaç tespit ederek nitelikli eleman yetiştirme anlamında yönlendirme ve planlama sınıfı olmalıdır. Bu sistem biraz İngiltere’ninkine benziyor. Dolaysıyla biz Özel Eğitim Kurumları Derneği olarak 1+4+4+3+1 yani 13 sene diyoruz” dedi.


ÜNİVERSİTE SINAVI KALDIRILMALI!


Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, eğitim sistemindeki değişikliklerden YÖK’ün geri kaldığını söyledi. Dershanelerin kaldırılmasıyla uygulanmaya konulan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının dershanelere olan ihtiyacı kaldırdığını söyledi.


Gülan, “Mesela teori yerine teknik olarak pratikte ifade etmek gerekirse başta biz de çok konuştuk ettik ama TEOG sistemi iyi oldu. Bu öğrencinin üzerindeki dershane ihtiyacını, aşırı sınav baskısını kaldırdı. Hatta kademeli olarak 6’ncı ve 7’nci sınıflarda merkezi olarak yapılabilirse, belki 2 sınav gerekmez 1 bile yetebilir 6’ıncı sınıf ve 7’inci sınıfta. İleriye yönelik hoş olabilir” dedi. Türkiye’de dershanelerin 50 yıldır var olduğunu belirten Gülan, “Dershanelerin var olmasının tek sebebi üniversite sınavı. Üniversite sisteminin sahibi YÖK “hiç bir değişiklik yapmayacağım” diyor. Bu çok düşündürücü. 70 milyon diyor ki “Biz sistemi değiştiriyoruz” , YÖK diyor ki “Bana ne”. Arkadaşım sen de sistemini bir aç tartışmaya. Belki üniversite sınavına ihtiyacı azaltabiliriz. Türkiye’de sıfır kayıt yapan bölümler var. Türkiye de taban puanı çok aşağılara düşmüş bölümler var. Yani, aynı üniversite sınavıyla almak bir parça manasız gözüküyor Vakıf üniversiteleri var resmi üniversiteler var. Sistem bir gözden geçirilebilir. Bu sistem üzerindeki baskı azaltılabilir” dedi.

Anahtar Kelimeler:
nitelikli eğitim 4 3 1

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol