Öğretmen Diyarı

Nefret söylemli seminere karşı öğretmenler ayakta
GİZEM DİKMEN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmenler için tüm illerde düzenlenen seminerler Eğitim-Sen üyeleri tarafından protesto edildi. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler seminer konusu olarak Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı çalışmasının tek gündem konusu olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Topçu’nun kitabında Alevilere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı ifadelerin yanında karma eğitime karşı çıkan, medrese ve tarikat eğitimine övgüler düzen ifadelerin de yer alıyor.
Eğitim-Sen üyeleri yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:“Başta Nurettin Topçu ve eseri olmak üzere, siyasal yelpazenin farklı yerlerinde duran, düşünceleri onaylanmasa dahi ırkçı, ayrımcı ve nefret dili kullanmamış her fikir insanı üzerine bu ülkenin eğitim emekçileri elbette tartışma yürütebilir, eleştirebilir. Ancak, ideolojik arka planı herkes tarafından bilinen bir ismin, AKP’nin siyasi ihtiyaçları doğrultusunda tek başlık olarak belirlenmesi, bu kitabın öğretmenlere dayatılması kabul edilemezdir."
‘Burası bizlerin öğretmenlerin’

Başta Bursa ve Çanakkale olmak üzere ülke genelinde Eğitim-Sen üyeleri seminer etkinliği sırasında salonları terk ederek protesto gerçekleştirdi. Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesinde ve Bursa Mimar Sinan Anadolu Meslek ve Teknik Lisesinde etkinliğe müdahale ettikleri için idareyle tartışma yaşayan öğretmenler salonu terk etti ve salonda konuşmacıların sunum yapabilecekleri kimse kalmadı. Bir diğer protesto da Çanakkale’de yaşandı. Çanakkale’de konuşmayı alkışlarla protesto eden eğitim emekçileri konuşmacının, “Dinlemek istemeyen çıksın” sözlerine, “Burası bizlerin, öğretmenlerin” yanıtını verdi.

Kaynak:
www.birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim