Öğretmen Diyarı

NEDİR BU SINIF ÖĞRETMENLİĞİ DÜŞMANLIĞI?

Haberde Şanlıurfa'da atama bekleyen bir grup öğretmenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu ile görüştükleri haberi yer aldı. Haberde Bakan Çelik ile izdihamdan dolayı görüşülemediği, Milletvekili Uslu ile görüşüldüğü ve öğretmenlerin taleplerini içeren dosyanın Uslu'ya teslim edildiği belirtildi. Uslu'nun ise dosyanın Nabi Avcı'ya ulaştırılacağı sözünü verdiği iddia edildi.

 Öte yandan söz konusu dosya içerisinde yer alan ve öğretmenlerin taleplerinden en dikkat çekici satılarlar haberde şöyle ifade edildi:

Belgeleriyle 4 bin 270 sınıf öğretmeninin beden eğitimi branşına geçiş yaptığını ve bu durumun rahatsızlık yarattığını ifade eden öğretmenler, değişikliğin iptali için toplanan imzaları Vekil Uslu'ya sundu.

Vekil Uslu, “Dosyada var mı bu söyledikleriniz? (Evet) Ben Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştıracağım. İmza fikri çok güzel bir düşünce “ ifadesini kullandı.

Yukarıdaki satılardan anlaşılacağı gibi alan değişikliği yapıp başka branşlara geçen Sınıf Öğretmenleri açıkça hedef alınmıştır. Ayrıca bu taleple Sınıf Öğretmenliği'nin önünün tıkanması, atama bekleyen Sınıf Öğretmenlerini zor durumda bırakma çabası vardır.

Atama isteyen, hakkını aradığını savunan bu öğretmenlerin alan değişikliği konusunda herhangi bir yasal engel bulunmamasına rağmen imza toplamaları ve bunu AK Parti Şanlıurfa milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu aracılığı ile bakan Avcı'ya iletmek istemeleri korkunç bir akıl tutulmasıdır. Milletvekili Zeynep Karahan Uslu'nun ise  “Dosyada var mı bu söyledikleriniz? (Evet) Ben Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştıracağım. İmza fikri çok güzel bir düşünce “ ifadesi Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim ve Hukuk ile ilgisiz olduğunu göstermiş, sayın vekil kendi kendisini yalanlamıştır.

 Bu bağlamda Şanlıurfa'da Şubat ataması isteğinde bulunan öğretmenler, ataması yapılmayan tüm öğretmenleri temsil etmemekte, kasıtlı bir saldırı ile Şubat ataması ihtimalini baltalamaktadırlar. Biz her zaman her öğretmenin atanması gerektiğini savunduk, herhangi bir branşı öne çıkarmadık. Her branşı eşit gördük, öyle görmeye devam edeceğiz.

Eğitime ve Eğitimciye değer vermiş yurttaşlardan bu tip provakatif haberleri önemsememesini rica ediyor, bu dönemde kenetlenip birlik olmanın her şeyden daha önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

Saygılar...

Melih Öztürk
Melih_ozturk1@hotmail.com
https://twitter.com/melihozturk_

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mustafa 2 yıl önce

Beden eğitimi dersine sınıfçı girecekse beden eğitimi öğretmenliği niye var? Sınıfçılar her branşa sahip olmaya çalışıyor. O zaman teknik öğretmenliklere de geçin oldu olacak. Bu yazıyı burada yayınlamak abes bence. Sınıfçılar tarihçi olsun, türkçeci olsun ama kimse bunların dersine veya branşlarına geçmesin. Fakat sınıfçılar her branşa öğretmenlik yapsın. Ben TEF li olarak beden eğitimci arkadaşların yaptığını doğru buluyorum.

Avatar
Barış SEZENER 2 yıl önce

4+4+4 gelirken belli değilmiydi bu kadar sınıf öğretmeninin norm fazlası olacağı....?Hani kapanan köy okullarının ilk okul bölümleri açılacaktı? Bu arkadaşlar köylere gitmesin sıkıntı olmasın diye alan değiştirdiler. Bir çoğu sırf tayin için alan değiştirdi...15 yıllık sınıf öğretmeni ne anlar ingilizceden? Bir de alanı olmayanları zihinsel engelli ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçirdiler? Hiç dikkat ettiniz mi teknoloji ve tasarımın 2013 iller arası atama kontenjanlarına? Ya işgal edilen alanlardaki öğretmenlerin mağduriyetlerine? ya da çocuklarımızın yetersiz öğretmenlerden aldığı eğitime? Kimsenin sınıf öğretmenliğine düşmanlığı yok....Sadece sınıfçı sınıfçılığını yapsın branşçı da branşçılığını......