Öğretmen Diyarı

Ne Şanslıyım ki Okul Müdürü Değilim

 1 Eylül'de yeni eğitim öğretim yılı öğretmenlerin işbaşı yapmasıyla başlıyor. Milli Eğitim Bakanı'nın ifadesine göre 8 bin müdür yapılan puanlama sonrası 75 barajını geçemedi. Karşılıklı dertleşmelerde “Ben bu saatten sonra nasıl müdürlük yapacağım” sözünün geçmediği konuşma yok gibi anlaşılan. Göreve müdür olarak devam edemeyecek ve sınıfa dönecek olanlardan bazılarına psikolojik terapi gerekebilir. Benden söylemesi.

 

Sınıfa dönmenin bu kadar güç olacağını hiç kimse düşünmemişti aslında. “Şu seneyi bir tamamlayayım, ben bu işi bırakacağım ve sınıfa döneceğim. Çekilmez bu stres kardeşim” sözü blöfmüş anlaşılan. Bir öğretmen olarak şahit olduklarım ve duyduklarım beni şaşırtmadı doğrusu. Öğretmen olarak göreve başlayıp, uzun yıllar idarecilik yaptıktan sonra yeniden sınıfa dönmemeyi, idareci olarak devam etme arzusunu anlarım ama “ben artık öğretmenlik yapamam” sözünü anlayamıyorum. Çünkü bu söz içerisinde öğretmenliği değersizleştiren bir ima da içeriyor aynı zamanda.

 

Okul müdürleri arasında rotasyon uygulanacağı zaman kopartılan fırtına ve “bu rotasyon hadisesi dünyanın sonu ve küçük kıyamet” diye oluşturulan havaya benzer bir durum söz konusu. Hayatta okul yöneticiliği yapmadığım için bu ruh halini anlayamıyorum. Ama şu an yaşananları görünce; eğer rotasyon “küçük kıyamet” ise okul müdürü olarak göreve devam edememe “büyük kıyamet” diye yorumluyorum. Belki yanılabilirim ama dünyanın sonu gibi hareket eden birkaç okul müdürüyle karşılaşınca olayın ciddiyetini anlamaya başladım.

 

Yeni sisteme göre okuldan öğretmenlerin, öğrenci temsilcisinin ve okul aile birliğinin puan veriyor olması güzel sonuçlar doğuracak diye düşünüyorum. Okulundan sıfır puan alan bazı müdürlerin olduğu konuşuluyor. Bu vahim bir durumdur. Okuldaki yönetim tarzını ve iletişimsizliği tahmin edebiliyorum. Umarım görevde devamına karar verilmeyen 8 bin müdür arasında bu oran yüksek değildir.

 

Bir öğretmen olarak şahit olduğum diyaloglar çok sağlıklı diyaloglar değil. 2005'te müdür olmaya yeltenmiş ve olamamıştım. Bu gün gelinen noktada şahit olduğum ve duyduğum diyaloglardan sonra iyi ki müdür değilim diyorum.

 

Barış Öğretmen

Gazetekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol