Öğretmen Diyarı

Nazilerin Eğitim Sistemi

Dünyada birçok devlet, ideolojisini empoze etmek içineğitimi kullanmıştır ama bunu hiç bir devlet Nazilerkadar açıkça yapmamıştır. Nazilerin iktidarı döneminde (1933-1945) Almanya’da ilk ve orta öğretim bunun en net örneğiydi. Çocuklara okuma yazma öğrenmeye başladıkları yaştan itibaren dayatılan ders kitapları yeterince ürkütücüydü.

Naziler 1933’te iktidara geldikleri andan itibaren eğitime önem verdiler. Hitler’in “Hiçbir kız veya oğlan çocuk, saf kanın gerekliliği ve önemini tam olarak anlamadan okuldan ayrılmamalıdır.” Söyleri hayata geçirilmeye başlandı.İlk başlarda ders kitaplarına gamalı haçlar ve parti sloganları girdi. Daha sonra bu dayatmaların dozu arttı ve özellikle öğretmenlerin %97sinin üye olduğu Nasyonal Sosyalist Öğretmenler Birliği ile Eğitim Bakanlığı iş birliği yaparak yeni kitaplar yazmasıyla ve okullarda bu kitapların okutulmasıyla iş neredeyse çığırından çıktı.  İlkokul ders kitapları bile  “Heil Hitler” (Hitler’e selam) sözleriyle başlıyordu neredeyse her temanın içinde gamalı haçlar ve nazi sembolleri kullanılıyordu. Kitaplarda nazi rejimini empoze eden bazı örnekler şu şekildeydi:

\"nazi3\"

Evlerini gamalı haçlı bayrak ve güllerle süsleyen annelerine yardım eden ve gamalı haç çizen çocuklar,

1.Dünya savaşı sırasında ayağından vurulan ve işsiz babayı fakir durumundan nazi rejiminin kurtarması

Nazilerin kadınlara biçtiği en yüce rol olan annelikti ve bunu bazı parçalarda  kitaplarda sık sık vurgulanıyordu. Bir okul kitabında Anneler Günü için yazılmış bir tiyatro oyunu çok açıklayıcıydı. Ev işlerinde çok yorulan anneye bir yardımcı gerektiği söylendiğinde anne hemen reddediyor ve annelerin sabahtan akşama ailelerine bakmaktan memnun oldukları ve işlerini çok sevdikleri vurgulanıyordu.

\"nazi4\"

Nazi ders kitaplarında işlenen bazı matematik soruları ise şu şekildeydi:

“Akıl hastası bir insana bakmak günde 4 RM’a (Reich Mark) mal oluyor. 300 000 akıl hastası insan var. Bu insanlara bakmak toplam kaç RM’a mal oluyor? Bu parayla 1000 RM’lık kaç evlilik kredisi verilebilir?”

“Bir bombardıman uçağı kalkışta her biri 10 kilo ağırlığında 12 düzine bomba taşıyor. Uçak, Yahudiliğin uluslararası merkezi Varşova’ya doğru hareket etti. Şehri bombaladı. Kalkışında bombalarla birlikte 100 kilo da benzin taşıyan uçak 8 ton ağırlığındaydı. Seferden döndüğünde hâlâ 230 kiloluk bomba kalmıştı. Uçak dönüşünde kaç kiloydu?”

Ders kitaplarında nazi ideolajisinin en büyük özelliklerinden biri olan köylülük çok yüceltiyordu. Köy halkı ve Tarım işleri adında bir ders bulunuyor ve bu kitapta kentleşmenin ulusun sonu olduğu , kentli çiftlerin çocuk sayısını azaltmak gibi hatalı düşüncelere kapıldıkları belirtiliyordu

\"nazi5\"

Nazi ideolojisinde saf kan çok önemliydi ve bunu vurgulamak için besteci Johnn Sebastian Bach’ın soyağacının örnek verildiği ve Bach ailesinde en az 34 kişinin müzisyen olduğu vurgulanıyordu. Bu durum o dönemde  sanat ve zanaatların babadan oğula aktarılan birer aile mesleği olduğuna değil Alman ırkının kan özelliğine bağlanıyordu.

Dönemin ünlü propagandacısı Julius Streicher (1885-1946), Der Stürmer adlı yayınevinde çocuklar için ırkçı kitaplar yayınlıyordu. Bunlardan biri olan Der Giftpliz adında ve17 öyküden oluşan kitapta bazı öykü başlıkları şu şekildedi: Yahudi hizmetçisine nasıl davranır? Yahudi tüccarlar nasıl kazıklar? Yahudi hayvanlara nasıl eziyet eder? Yahudi avukatlar iki kadını nasıl aldattı?

Tarih derslerinde Fransa’nın yenilerek “İkinci Reich”ın kurulduğu parlak dönemlere özel önem veriliyor, devlet hizmetinin yüceliği ve fedakârlık gibi temalar işleniyor, bu geçmiş örneklerle Hitler ve Nazi rejimi arasındaki bağlar vurgulanıyordu.

Hitler’in “Genç bir Alman, bir tazı gibi çevik, deri gibi sert, Krupp çeliği gibi sağlam olmalıdır.” Sözlerinden dolayı Beden Eğitimi, bu militarist rejimde, ders saatlerinin yüzde 15’ini kapsıyordu.

Nazilerin eğlenceleri bile ideolajikti.Akşamları evlerde ailenin oynadığı masa ise  Juden Raus! (Yahudiler dışarı), ve Bomber über England (İngiltere’yi bombalayanlar) adlı oyunlardı.

Peri masallarının bile Nazi ideolojisine göre farklılaştırılıp çocuk filmlerine konu olmasıydı. Örneğin Ekim 1939’da gösterime giren “Kırmızı Başlıklı Kız” adlı filmde, küçük kızı Kötü Kurt’tan SS üniforması giymiş bir adam kurtarıyordu. Pamuk Prenses’in babası, doğuya doğru Almanların Rusya seferini andıran bir savaşa gidiyor, Çizmeli Kedi bir Hitler figürü gibi çocukların “Heil Çizmeli Kedi! Sen bizim kurtarıcımızsın!” tezahüratıyla karşılanıyordu

 

kaynak:ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim