Öğretmen Diyarı

NABİ AVCI'NIN HATA YOK DEDİĞİ TEOG SORUSU İPTAL EDİLDİ‏

TEOG Sınavının mahkemelik olan İngilizce sorusu konusunda Nabi Avcı, “Orada bir sorun yok. Türkçe, düşünmekten kaynaklanan bir yanlış anlama veya yanlış işaretleme olabilir. Ama sorunun düzenlemesinin doğru olduğu konusunda uzmanlarımız hemfikir” diye konuşmuştu.


http://www.hurriyet.com.tr/egitim/28941485.asp

TEOG kapsamında davalık olan İngilizce sorusu iptal edildi. Milli Eğitim Bakanlığı sonuçları pazartesi açıklayacak.

Bakanlık’tan yapılan açıklama şöyle:
“2014-2015 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sürecindeki Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği Bakanlığımız tarafından yayımlanan kılavuzda belirtilmişti. Ancak ikinci dönem yapılan ortak sınavlardaki bazı sorulara açılan davalar ve yargı sürecindeki aksamalar nedeniyle YEP sonuçlarının ilanı ertelenmişti. 26 Haziran 2015 tarihinde 12. İdare Mahkemesinde D Kitapçığı İngilizce 11. Soru (A Kitapçığı 10. soru, B Kitapçığı 1.soru, C Kitapçığı 3.soru ) ile ilgili açılan dava neticesinde, mahkeme bu soruya iptal kararı verdi. Danıştay 8. Dairesinin 26 Kasım 2014 tarih ve 2014/2083 esas sayılı kararı doğrultusunda iptal edilen soruyu tüm adayların doğru cevapladığı kabul edilerek İngilizce ders puanları yeniden hesaplanacak. Bu karar sonrasında Bakanlığımız, 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları yeniden hesaplayarak, yeni puanları 29 Haziran 2015 Pazartesi günü saat 09.00’da  e-okul üzerinden açıklayacak.”

İptal edilen soru şöyle:

Mary Sanders was a successful artist. Before she died,…

A) She should do practice
B) She had better take photos
C) She has won several awards
D) She could draw many pictures

Bakanlık tarafından verilen yanıt ‘D’ seçeneği idi. Mahkeme soruyu iptal etti. 

Nisan ayında yapılan orta sınavlardan sonra sorularla ilgili Hürriyet’e değerlendirme yapan uzmanlar, mahkeme tarafından iptal edilen sorunun tartışmalı olduğunu belirtmişti:

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/29390658.asp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim