Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı'dan tüm okullara uyarı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan tüm okullara uyarı

Doğu ve Güneydoğu’da terör, okullara da sıçradı. Önceki gün Van’da terör örgütü PKK, Ahmed-i Hani Anadolu Lisesi’ne ses bombası ve pompalı tüfekle saldırdı. Okula 22 el ateş edildi. Saldırıların artması üzerine Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı, okullara kritik bir uyarıda bulundu. Avcı, 81 il milli eğitim müdürlüğüne “Eğitim Öğretim Faaliyetleri ve Güvenlik Tedbirleri” konulu bir yazı gönderdi. Yazıda, okullarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, okul içinde yabancı şahısların dolaşmasına izin verilmemesi istendi. 

‘KAMERA SİSTEMİ KURUN’ 

Bakan Avcı’nın diğer talimatları da şöyle:

Okul bina, eklenti ve çevresinde şüpheli kişi, paket ve benzerlerine karşı dikkatli olun.

Yönetici, öğretmen, öğrenci, veli, okul aile birliği yöneticisi, okul personeli, kantin çalışanı ve okul servis görevlileri uyarılsın.

Okul binası ile demirbaşları hırsızlık, yangın, sel ve doğal afet gibi durumlara karşı sigorta yaptırılsın.

Alarm ve kamera sistemleri kurularak, emniyet ve jandarma ile irtibat halinde olun. 

OKUL KAZALARI İÇİN UYARI 

Okullarda meydana gelen kazalara karşı da çeşitli uyarılarda bulunan Bakan Nabi Avcı, bu kapsamda alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

Okul bahçelerinde bulunan her türlü oyun, basketbol potaları, futbol ve hentbol kale direkleri ile voleybol direkleri gibi spor araç ve gereçlerinin tehlike arz etmeyecek şekilde montajı, onarımı ile sürekli kontrolü yapılsın.

Okullardaki foseptik çukuru, rögar, rögar kapakları, ihata duvarları, korkuluklar ve muhafaza altına alınan ya da alınması gereken yer ve alanlardaki kapak, kapı, duvar gibi her türlü korunak kontrol edilsin.

Sınıf, koridor, laboratuvar, atölye, kütüphane, kantin ve merdiven boşlukları başta olmak üzere okul içerisindeki tüm birimlerde bulunan pano, dolap levha, camlı-camsız her türlü çerçeve, pencere sistemi, merdiven korkuluğu ve benzeri eşyalar sabitlensin ve gerekli kontroller yapılsın.

Periyodik bakım gerektiren asansör, elektrik, su ve ısınma tesisatı gibi mekanik ve elektronik her türlü detaya ait iş ve işlemlerin sağlıklı yürütülmesi sağlansın.

 


Kaynak: Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Bu istenenler hangi para ile olacakmış? Bakanlık okullara sanki ödenek mi veriyor? Okullarda para yok, bir sürü şey isteniyor. O zaman devlet para versin.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim