Öğretmen Diyarı

Nabi Avcıdan flaş KPSS açıklaması!

TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak olan, Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni üniversite kurulmasını öngören kanun teklifi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu nda kabul edildi

Görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Avcı, teklif edilmesi halinde Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi nin adının değiştirilerek, Osman Hamdi Bey in isminin konulabileceğini kaydetti.

ÖSYM nin KPSS sınavında Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihinden soru sorulmadığına ilişkin soruya Avcı, şu yanıtın verdi:

Bu alanda her sene KPSS de 10 ile 14 arasında soru soruluyormuş, bu sene de 10 soru sorulmuş. Konu başlıkları da 31 Mart olayının ortaya çıkışı, birinci dünya savaşı cepheleri, Misak-ı Milli yi ilk kabul eden ülke, Lozan ve mübadele, İstiklal harbi, Kazım Karabekir, Falih Rıfkı Atay ın Zeytindağı, 23-38 arası demiryolu yapımı, Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu nun bir dizi ikmal limanı İnebolu, halkevlerinin kurulması...

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça nın Atatürk ün adının geçtiği bir soru var mı sayın bakan? sorusu üzerine Avcı, Bunların hepsi Atatürk ile alakalı. Bugüne kadar şu soruyu niye sordunuz, yanlış sordunuz diye çok eleştirildik ama bir de yani adında şu geçmeyen, bu geçmeyen, şöyle formüle edilmeyen soruyu niye sormadınız sorusu da bana çok rasyonel gelmiyor açıkçası karşılığını verdi.

Daha sonra Avcı, Havutça nın, tebessüm ederek, Bize soruyorlar ben de size soruyorum ifadesi üzerine, Ama siz makul buluyor musunuz? Misak-ı Milli de geçiyordur, İnebolu da geçiyordur. Bunların hepsi Atatürk döneminde yapılan işler dedi.

Memurhaber
Milli Eğitim Ba

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim