Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: Özel okula teşvik artacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'de 6 bin 316 özel okul olduğunu belirterek, 787 bin 315 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü söyledi. Bakan Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yıl 350 bin öğrencimize teşvik verilmesi talebinde bulunduk" dedi.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, seçim gezileri kapsamında Eskişehir’deydi. Öğretmenevi’nde özel öğretim kurumlarının yöneticileriyle bir araya geldi. Eğitim alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye'de 6 bin 316 özel okul olduğunu belirten Avcı, 787 bin 315 öğrenci eğitim-öğretim gördüğünü söyleyerek, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yıl 350 bin öğrencimize teşvik verilmesi talebinde bulunduk" dedi.

Avcı, geçen yıl özel okullarda okuyan öğrencilere yönelik bir teşvik ve destek programı başlattıklarını, bu program çerçevesinde geçen yıl 167 bin 424 öğrencinin teşvikten yararlandığını belirtti.


“Maliye Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor”     

Ne kadar teşvik verileceğinin her yıl Maliye Bakanlığı ile kararlaştırıldığını ve bu sene daha yüksek bir talep olacağı varsayımıyla sayının yüksek tutulduğunu anlatan Avcı, şöyle konuştu:

"Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yıl 350 bin öğrencimize teşvik verilmesi talebinde bulunduk. Rakamı arttırmak istiyoruz çünkü dönüşen kurumlarımızın büyük bir bölümü liseye, temel liseye dönüşüyor. Dolayısıyla oraya gidecek ihtiyaç sahibi öğrencilerimize de teşviklerden yararlanabilmeleri için bir pay ayırmak istiyoruz. Maliye Bakanlığı'ndan geçen yıl verilen teşvikin bu yıl yüzde 10 arttırılmasını talep ettik. Görüşmeler devam ediyor."


 

Bakan Avcı: 401 dershane kendi isteğiyle faaliyetine son verdi

“2 bin 228 dershane dönüşüm programına kabul edildi”

Dönüşüm programına başvuran dershaneler hakkında da bilgi veren Avcı, "Bugüne kadar 2 bin 262 dershane dönüşüm programına müracaat etmiş, bunlardan 2 bin 228'i dönüşüm programına kabul edilmiş. Bu programa başvurular 1 Eylül'e kadar devam edecek" dedi. Dönüşüm sürecindeki kriterlere değinen Avcı, dershanelerdeki dönüşümü başlattıktan sonra bakanlığın ciddi bir itibarsızlaştırma kampanyasının hedefi olduğunu bildirdi.

Avcı, "Buna rağmen uluslararası kurumlardan Türk milli eğitimin bugün geldiği noktaya ilişkin çok olumlu değerlendirmeler, raporlar yayımlandı" diye konuştu.


“Teşvik yüzde 10 artsın istiyoruz”

Daha sonra Eskişehir’de seçim gezi yapan Avcı, vatandaşların sorularını yanıtladı. Bir vatandaşın çocuğunun özel okula gitmek istediğini ancak özel okul ücretlerinin pahalı olduğunu söyleyince, Avcı şunları anlattı:

"Lisede özel okula gitmek isteyenler için senede 3 bin 500 lira teşvik veriyoruz. Geçen sene verdik. Şimdi Maliye Bakanlığı ile 3 bin 500 liranın artması için pazarlık ediyoruz. Biraz daha artacak, biz yüzde 10 zam istiyoruz. Maliye ise 'yüzde 6' diyor. Bakalım, nerede anlaşacağız. 'Ben, Robert Koleji'nde okutmak istiyorum çocuğumu' dersen orası da 40 bin lira istiyor. Devletin okulunun suyu mu çıktı? Bak öğretmenimiz, müdürümüz, dersliğimiz var. Okulda hafta sonunda ücretsiz takviye kursları var. Hangi dersten yetersizse onun kursuna gelsin. Allah zihin açıklığı versin."


“Branşlarla ilgili öğretmen ihtiyacı hesaplanacak”

Avcı, bir kişinin bu yıl okul öncesi öğretmenliğine ilişkin kaç kişinin atanacağını sorması üzerine ise "Branşlarla ilgili hesaplamamızı henüz yapmadık. Kim ne kadar emekli olacak, bize maliye ne kadar tahsis edecek, onun içerisinden ne kadar kullanabileceğiz, onları temmuz ayı sonu itibarıyla hesaplayacağız. Okul öncesinde ihtiyacımız var" dedi.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim