Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: “Önümüzdeki Dönemde Veliler Ve Öğrenciler Tedirgin Edilemeyecek”

 Bakan Avcı, Bilecik’te bir dizi ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Bilecik Belediye Başkanlığı´nı ziyaretinde, dün TBMM´de, kamuoyunda ‘Torba Kanun Tasarısı’ olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı´nın kabul edilen maddeleri arasında Millî Eğitim Bakanlığı için bir madde bulunduğunu ve bunun kabul edildiğini anımsattı.

 

Bakan Avcı, “Millî Eğitim Bakanlığı´nın ve ÖSYM´nin yaptığı sınavların mahkeme süreci ile ilgili bir maddeydi. Biliyorsunuz daha önce Haziran ayında yaptığımız sınav için 6 ay sonra, çocuklar okula başladıktan sonra yürütmeyi durdurma kararı verildi. Benzer süreçleri, başka sınavlar ile ilgili de ortalığı karıştırmak için iyi bir araç olarak değerlendiriyorlar. Bu nedenle bir yasal düzenleme yapıyoruz. Bundan sonra Millî Eğitim Bakanlığı´nın yaptığı sınavlarla ilgili eğer mahkemeye müracaat edilecekse, 10 gün içinde müracaat edilsin; mahkeme belli bir süre içerisinde esastan görüşerek karar versin" dedi.

“Temyiz Süresini 15 Günde Sınırlandıralım”

 

“Yürütmeyi durdurma kararı verilirse, Millî Eğitim Bakanlığı olarak işi uzatmamak için itiraz etmeyeceğiz” diyen Bakan Avcı, şöyle devam etti:

 

“Temyiz süresini de 15 günde sınırlandıralım. Böylece Haziranda yaptığımız sınavlarla ilgili varsa yargıya gitmek isteyenler, buyursun gitsinler ama mahkemelerde 45 gün içerisinde işi sonuçlandırsın ki çocuklarımız okullarına başlamadan önce nihai yargı kararını alalım ve uygulayalım. Onun için dün öyle bir yasa maddesini meclisimiz (TBMM) kabul etti. İnşallah önümüzdeki dönemde artık, mahkemeler üzerinden velileri, milyonlarca öğrenciyi tedirgin etmeye yönelik tezgâhları da böylece inşallah boşa çıkarmış olacağız.” 

 

Bakan Avcı, belediyeki temaslarının ardından Bilecik esnafını ziyaret etti ve muhtarlarla bir araya geldi.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim