Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: Mesele dershane değilmiş

Son dönemde yaşanan siyasi krizlerin ve karışıklıkların dershanelerle ilgilitasarı veya tasarruflar olmasaydı bile yine yaşanacağına dikkat çeken Bakan Avcı, "Artık anlaşılıyor ki asıl meseledershane değilmiş" dedi.

Bakan Avcı, bazı amaçlar içindershanelerin kullanıldığı yönündeki görüşlere, "Kısa zaman içinde olup bitenler arasında benzerlikler ve nedensellikler aramak mümkün"sözleriyle destek verdi. Yerel seçimler öncesinde yaşanan bu operasyonların, ülkeye ve hükümete güç kaybettirmek için yapıldığı düşüncesinin toplumda hakim olduğunu belirten Avcı, "Muhtemelen hesap odur zaten. 30 Mart bir genel seçim olsaydı tercihlerçok daha net okunabilirdi. Ama şimdi birçok yerde yerel adayın kimliği yereldengeler onlar da sonuca katılır ama toplamda yine 30 Mart bir işaret verir"dedi.

'PARALELİ 'PARALI' ANLADILAR

Dershane sorununun yıllardan beri süregeldiğini dile getiren Avcı, "Bu yıllardan beri Türkiye'nin ve bakanlığımızın gündeminde olan bir konu. Kalkınma planlarında,eğitim şuralarında, MEB'in strateji planlarında söz edilmiş. Biz 10 yıldır söyleyegelmişiz böyle bir paralel eğitim olmaz diye. Meclis'te bu paralel eğitimlafını da son paralel yapı tartışmaları başlamadan evvel kullanmıştık. Hatta ozaman bu paralel lafı bu kadar devrede olmadığı için bazı milletvekilleri paraleleğitimi paralı eğitim olarak anlamıştı" diye konuştu.

ANA SINIFINA DA TEŞVİK

Düzenlemenin Başbakan'a sunulduğunu ve imzaya açıldığını belirten Avcı, bu çerçevede Başbakan Erdoğan'ın öğrenci başına teşvik uygulamasının ana sınıflarını da kapsamasınıistediğini söyledi. Avcı, çocuğunu özel okulda anasınıfına gönderecek ailelere de müjde verdi. Öğrenci başına teşvikin, sadece dershaneden özel okula dönüşecek kurumlarınöğrencilerine değil, tüm özel okullara yeni başlayacak ilkokul 1, ortaokul 1 ve lise 1öğrencileri için okulun türüne ve kademesine göre o öğrencinin devlete maliyeti ne kadar o miktarda ödeme yapılacağını açıklayan Avcı, Başbakan Erdoğan'ın talimatıdoğrultusunda anaokullarındaki öğrencilere de belli ölçüde destek verileceğini söyledi. Bakan Avcı, "Onu da böylece çalışmamıza dahil ettik" dedi.

ÖZEL OKULLARA CAZİP TEKLİF

Bugüne kadar özel okulların kontenjan boşluğundan şikayet ettiğini hatırlatan Avcı,"Şimdi biz diyeceğiz ki onlara, sen öğrencilerini al ve teşvikle de öğrenci al. Kapıda elinde 3 bin lira teşvikle bekleyen öğrencilerimiz var. Bunları sana yönlendireceğiz. Yani bazı okullara öğrenciler 3 bin liraya da girme şansıbulabilecek. Anadolu'daki bazı özel okullar için 3-4 bin lira okul ücreti olduğu için bu çok cazip bir uygulama" diyerek yapılacakları sıraladı.

5'TE BİRİ DÖNÜŞÜME MÜSAİT

En son yaptıkları envanter çalışmasına göre dershanelerin hepsinin mümkün olsa özelokula dönüşmek istediğini açıklayan Bakan Avcı, "Şuan ki envanter çalışmamızınsonuçlarına göre dershanelerin en fazla beşte 1'i özel okula dönüşmeye müsait. Bu da 700 civarında bir sayıya tekabül ediyor. Fakat bunlardan imkânları elverip de ben özel okul olmak istemiyorum diyenler var" diyerek dönüşüme halen karşı olanların bulunduğunu ifade etti.

ETÜTLERE 12 YAŞ SINIRI

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan dershane tanımını çıkarttıklarını anlatan Avcı, yasada, okul, etüt eğitim merkezi ve çeşitli kursların tanımlarının yer aldığını vedershanelerin bu kurumlardan birine dönüşeceğini, yeni yasada artık dershane diye bir kategori olmadığını söyledi.

Etüt merkezlerinin ikiye ayrıldığını, bunlardan birinin SODES'ler olduğunu ve ücretsizeğitim hizmeti sunduğunu anlatan Avcı, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da açılmış çok sayıda etüt merkezinin bulunduğunu ve bunların faaliyetlerine devam edeceğini belirtti. Bir de etüt eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren, çalışan anne-babaların çocuklarınıbıraktıkları, bir anlamda yetişkin kreşi denilebilecek yerler bulunduğunu hatırlatan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Bu kurumlar ücretli. Bunlar da devam edecek ama bir sınırgetiriyoruz. 12 yaşına kadar olan çocuklar gidebilecek. 12 yaş 7. sınıf demek ve düzenleme bunu amaçlıyor. Çünkü 8. sınıf dershaneciliğin başladığı yıl. Buralarda sanatsal, kültürel eğitim, sportif faaliyet yapılabilir. Çocuklarınödevlerine yardım edilebilir ama dershanecilik yapılamaz. Yasada tümkurumların başında bir üst eğitim kurumuna hazırlık amaçlı ders yapma unsuru olacak."

TAKVİYE KURSLAR ÜCRETSİZ

Yasa taslağına göre dershanelerin 1 Eylül 2015'e kadar dönüşümünün tamamlanacağını ve sürenin uzatılmayacağını, bu sürecin ise uzatılmak istenmesinin işi sündürmek olacağını anlatan Bakan Avcı, okullardan mezun olup takviye kursu almak isteyenlerebedava kurs müjdesi verdi. Mezunlar için halk eğitim merkezlerinde kurslar açıldığını anımsatan Avcı, "Onların takviye için herhangi bir mahrumiyetleri olmayacak. Bir de ücretsiz etüt eğitim merkezlerinden yararlanabilecekler. Okullar da kurslar açılabilecek. Açık liselere dönüşebilecek olanlar da hafta sonu sadece mezunlarayönelik olarak kurs açabilirler. Bu kurslar ücretsiz olmak durumunda, Bütün devlet okullarında özel okullarındaki kurslar da halk eğitim merkezlerindeki kurslar da ücretsiz olacak" diye konuştu.

MALİYE ARSA ENVANTERİ ÇIKARIYOR

Teşvikler kapsamında sunulacak arsa teşviği için Maliye Bakanlığı ile çalışmayürütüldüğünü belirten Bakan Avcı, "Şimdi biz Maliye Bakanlığı ile birlikte elimizdeki arsaların envanterini çıkarıyoruz. Bakanlığımıza bağlı ülkenin dört bir tarafında arsalarımız var. Bir de başka kuruluşlara ya da tüzel kişilere ait, imar planı yapılırken eğitim alanı olarak belirlenmiş arsalar var. Ve bunlarla ilgili de bizim çok ciddi birikmiş sorunlarımız var. Şimdi bu vesileyle bunların da envanterini çıkarıp hem kendimize ait hem de özel şahıslara ait eğitim alanlarını bu düzenleme içerisinde değerlendirilmesini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sayede dönüşecek olanlara arsa tahsisi gerçekleştireceğiz. Bunun dışında eğitimalanında yatırım yapacak kişilere kredi kolaylıkları öngörüyoruz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim