Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA Editör Masası'nda öğretmen atamaları ve FatihProjesine ilişkin konulara açıklık getirdi.


''Hangi branşlarda öğretmene ihtiyaç var''sorusu üzerine, din kültürü ve ahlak bilgisiile rehberlik branşlarında ciddi açıkbulunduğunu, bunun dışında matematikve İngilizce branşlarında öğretmeneihtiyaç olduğunu söyledi. Avcı, yeni açılan imam hatip ortaokulları nedeniyle dinkültürü ve ahlak bilgisi alanındaöğretmenlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Avcı, Şubat ayında bir öğretmen ataması yapılmayacağını söyledi.

Alan değişikliği için hizmet içi modül
Öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkinsoru üzerine Bakan Avcı, alandeğişikliğiyle ilgili mahkeme kararındankaynaklanan sorunlar olduğunu, sınıföğretmenlerinin farklı gerekçelerle alandeğiştirerek tayin edildiğini hatırlattı.

Avcı, ''Fakat mahkeme buna esas teşkil eden Talim ve Terbiye mütalasını yeterli bulmamış ve demiş ki: 'Bu konuda karar almış olmanız gerekir.' Biz de budurumda olan arkadaşlarımızıuygulamada gördük ki alan değiştirirken aldıkları ekhizmet için eğitim yeterli değil birçoğu mutsuz. Alan değiştirmiş ama geçtiği alanınbecerilerine yeterince sahip değil. Dolayısıyla alanlarında devam etmek isteyenler için ilave bir hizmet içi modülü de geliştirdikAlan değiştiren öğretmenlerimizle ilgili sorunbüyük ölçüde çözülmüş olacak'' diye konuştu.

Strateji belgesi Kasımda
Öğretmenleri yakından ilgilendiren Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi'ni kamuoyuyla nezaman paylaşılacağının sorulması üzerine Bakan Avcı, bunu ve Öğretmen Yeterlilikleri Belgesi'ni kasım ayının sonu gibi paylaşacaklarını açıkladı.

Strateji belgesi üzerinde 2 yıldır çalışıldığını hatırlatan Avcı, belgenin öğretmenlerin nasıl yetişeceğini, hangi standartlarda, hangi alanda ne tür yeterlilikler aranacağını içerdiğini belirtti. Bunun başka projelerle de desteklenen modelleme çalışması olduğunu ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

''Kamuoyunun şunu bilmesinde yarar var. Şöyle bir algı var, o yanlış, 'Milli EğitimBakanlığının belli alanlarda ihtiyacı var ama bir türlü kadro tahsil edilip bu öğretmenleralınmıyor.' Bizim yaptığımız hesaplamalar gösteriyor ki bütün branşlarda tüm okullarımızıideal düzeye getirdiğimiz zaman ihtiyaç duyacağımız öğretmen toplam 125 bin kişi civarında. Oysa sadece bugün, bir şekilde şu veya bu branşta, kendini öğretmen adayı olarak gören 250 binin üzerinde gencimiz var. Şu anda eğitim fakültelerinde, fenfakültelerinde ileride belki öğretmen olurum diye okuyan öğrencilerimizi de kattığımızzaman bu sayı çok yükseliyor.''

Öğretmen istihdamı projeksiyonu çalışmasının, 20-30 yıl önce başlamış olması gerektiğini ifade eden Avcı, ''Kendilerini öğretmen olmaya hazırlayan gençlerimizinbüyük bir bölümünü istesek de istihdam edebilecek durumda değiliz'' dedi.

"Eğitim materyalleri yeniden tasarlanıyor"
Bakan Avcı, ''Fatih Projesi şu anda hangi aşamada? Bu sene hangi sınıflara, kaçöğrenciye bilgisayar dağıtıldı'' sorusu üzerine projenin çok iddialı, eğitim teknolojileriprojesi olduğunu ifade etti.

Avcı, ''Maalesef kamuoyunda sadece tablet bilgisayar dağıtma kampanyası olarak algılanıyor. Oysa sadece öğrencilerin ve öğretmenlerin tablet bilgisayarlarla buluşmasıdeğil aynı zamanda ders içeriklerinin de bu kullanılacak yeni eğitim materyallerineuygun yeniden tasarlanması projesi'' diye konuştu.

Öğrenci ve öğretmenlere bugüne kadar 62 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldığınıbildiren Avcı, 81 ilde uzaktan eğitim merkezlerinin kurulduğunu, bunların sayısının ise 110 olduğunu söyledi.

Avcı, ''Son geldiğimiz aşama, bugüne kadar ihalesi yapılan okullarımızın haricinde kalan 13 bin okulumuzun da altyapı ihalesinde sözleşme aşamasına gelindi. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için mevcut altyapısı kurulan 3 bin 362 okuldaki 9. sınıföğrencilerine tablet bilgisayar dağıtım hazırlıklarımız devam ediyor'' diye konuştu.

Tablet bilgisayar ihalesinin ''raftan mal alır gibi alınan bir süreç'' olmasını istemediklerinibelirten Avcı, bunun büyük bir bölümünün Türkiye'de imal edilmesini arzuladıklarını vurguladı.
 
Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol