Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı gitti 4-4-4 sisteminin değişmesinin önü açıldı
 Üç yıllık bir süreçte Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Nabi Avcı artık Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapacak. Binali Yıldırım’ın 65. hükümetin bakanlar kurulunu açıklamasının ardından en dikkat çekici değişiklik Milli Eğitim Bakanlığı tepesinde yaşanmış oldu.
İktidar partisi AKP içerisinde Nabi Hoca olarak anılan, sevilen Nabi Avcı bizim görüşümüze göre Binali Yıldırım’ın listesinde yer almayarak kabine dışı kalacaktı ancak kendisine olan saygı ve hürmetten dolayı Kültür ve Turizm Bakanı olarak kabine de görevini sürdürecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere partide ağırlığı olan kişilerin Nabi Avcı’ya ılımlı bakış açıları bulunmaktadır.

4+4+4 SİSTEMİNİN MİMARI
Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde arka planda 4+4+4 Eğitim Sistemi hazırlıkları son sürat devam ediyordu ve 4+4+4 eğitim sisteminin mimarı, planlayıcısı hiç şüphesiz Nabi Avcı’ydı. Avcı’nın 4+4+4 Eğitim Sistemine ısrarla sahip çıkması, sistemin defalarca değiştirilmesi yönünde gelen eleştirilere ve haberlere rağmen katı şekilde bunu reddetmesi 4+4+4 eğitim sisteminin değişemeyecek olmasının bir göstergesiydi.
4+4+4 Eğitim Sisteminin bize göre plansızlıktan kaynaklanarak yürürlüğe girmesi yaklaşık 50 bin sınıf öğretmenini mağdur olmasına neden oldu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı sürekli 4+4+4 sistemini savundu. Sistemin götürüsü getirisinden fazla oldu. 60-66 aylık çocukların okula kayıt yaşı da diğer tartışmalardan birisiydi. MEB personeli açısından 4+4+4 sisteminin yararı hala tartışılır durumda.

Özellikle 4+4+4 sistemi sonrası norm kadro fazlası durumuna düşen ve büyük bir mağduriyet yaşayan sınıf öğretmenleri 5+3+4 sistemine geçilmesini destekliyorlar.

Nabi Avcı’nın son dönemde yapmış olduğu “Ağustos ayında atama olmayacak” yönünde açıklamaları da atama bekleyen öğretmenlerden büyük tepki toplamıştı.

MEB’E HAYIRLI OLSUN
4+4+4 Eğitim Sisteminde ısrar eden Nabi Avcı görevde olduğu sürece 4+4+4 sisteminin değişmesi bize göre mümkün değildi. İsmet Yılmaz ile 4+4+4 eğitim sistemi tekrar gündeme gelecek, sorgulanacak ve bir planlama yapılacak görüşündeyiz. 4+4+4 eğitim sisteminin değişmesi adına ilk adım atılmış oldu diyebiliriz.
Öğretmenler İçin olarak Nabi Avcı’ya yeni görevinde başarılar dileriz. Milli Eğitim Bakanı olarak Nabi Avcı’dan sonra koltuğa oturan İsmet Yılmaz’a da başarılar diliyoruz. Ömer Dinçer görevi Nabi Avcı’ya devrettiğinde öğretmen arkadaşların mutluluğunu görmüştük, düğün dernek kuranlar dahi olmuştu. Öğretmeni karşısına alan bakan öğretmen performansını yükseltemez.
MEB’in en büyük yapısını MEB personelini oluşturan öğretmenler mutsuzsa ülkenin geleceği tehlikededir.


Kaynak: ww.personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sınıfcı 2 yıl önce

olması gereken 1+5 tir. kimse okumak için zorlanmamalı

Avatar
Rohingyalı 2 yıl önce

Şunu anlamıyorum bu ülke de sadece sınıf öğretmenleri mi var? Diğer öğretmenleri ne yapmayı planlıyorsunuz?

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim