Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: Fizikçi Sınıf Öğretmenleri Fen Bilimleri alanını seçebilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenler tarafından merakla beklenen alan değişikliği duyurusunu yayımlamış olmasına karşılık mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla alanı Fizik, Kimya veya Biyoloji olan Sınıf Öğretmenleri Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanını, alanı Tarih veya Coğrafya olan Sınıf Öğretmenleri Sosyal Bilgiler alanını ve alanı Türk Dili ve Edebiyatı olan Sınıf Öğretmenleri Türkçe alanını seçememektedirler.


Halbuki öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersleri belirleyen 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararının "Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar" başlıklı 7. maddesi 3. fıkrasında; "Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir." hükümleri bulunmaktadır.


 

 

Bu hükümlere göre; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması,Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması ve Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilmektedir.


Buna göre;


Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji,


Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya,


Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı,

alan öğretmenlerinin ilgili alanları seçebilmeleri için gerekli düzeltme başvuru ekranında yapılmalıdır.

Çünkü esas alan değiştirmeye ihtiyaç duyan bu alanlardaki öğretmenlerdir.


Buna benzer durumlar hakkında okuyucularımızın haberimizin altına yorum yapmaları bakanlığın uyarılması açısından faydalı olacaktır.

 

\"Memurlar.Net

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
nuray erkan 2 yıl önce

Tekstil teknoloji öğretmenleride dokuma örme öğretmenliğini seçemiyor teknoloji öğretmenliği tekstili kapsayan buna dokumada dahil genişletilmiş bir kavramdır ama neden değişiklik yapılmıyor bu durum çok haksız tekstil teknoloji öğretmenliği dokuma örme öğretmenliğini seçebilmeli

Avatar
ilker dursun 2 yıl önce

habere kesinlikle katılıyorum. zaten daha önceki dönemlerde de böyle atamalar oldu. en son fkb mezunu lisede çalışıyorsa fen ve tek. geçti ama ilkokulda çalışıyorsa geçemedi. hem bu haksızlık düzeltilmiş olur.

hemde 4+4+4 den dolayı norm fazlası olam sınıf öğretmenlirine yer açılmış olur.