Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: Eğitimin neferleri görevinin başında

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Güneydoğu’ya atanan 26 bin öğretmenin tercih değişikliği yapmadığını açıkladı. Avcı “Sadece 40 öğretmen askerlik ve sağlık sorunu yüzünden bölgeye gidemedi” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Güneydoğu’ya yapılan öğretmen atamalarıyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Avcı, 37 bin öğretmen atamasından önce, atamaların yüzde 70’inin Doğu ve Güneydoğu’ya atanacağını açıkladıklarını hatırlattı ve “O zaman medyada spekülasyon yapıldı, ‘Bu şartlar altında öğretmenler gitmez, aileler göndermezler’ gibi. Atanan 26 bin küsur öğretmenin içinde sadece 40 öğretmenimiz görevinin başına gidemedi. Bunların büyük bir kısmı da ya askerlik ya sağlık sorunu olduğu için, makul, meşru mazeretleri sebebiyle gidemedi. Onun dışında, hepsi gitti” dedi.

YÜZDE 100’E YAKLAŞTI

Atamalarla Güneydoğu illerindeki öğretmen doluluk oranının, Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını bildiren Bakan Avcı, “Doğu Anadolu’da doluluk oranı atama öncesi yüzde 80 idi, şimdi yüzde 95. Güneydoğu Anadolu’da yüzde 80,47 idi, şimdi yüzde 92, 21. Yüzde 12’lik bir artış. Doğu Anadolu’da yüzde 15’lik bir artış vardı. İç Anadolu’da yüzde 93,21 idi, şimdi yüzde 94,81” diye konuştu. Nabi Avcı, yeni atamalarla birlikte Türkiye genelindeki öğretmen açğının tamamen ortadan kaldırılacağının altını çizdi.

ASLANLAR GİBİ OKULA GİDİYORLAR

Bölgeye giden öğretmenlerin halk tarafından karşılandığının hatırlatılması üzerine Bakan Avcı, “Halk ile teröristi ayırdığınız takdirde halk, devletin kendisine nasıl sahip çıktığını gördüğü zaman o da devletine aynı şekilde sahip çıkıyor. Bölge halkı oraya beklemediği halde aslan gibi 23-24 yaşında genç bir öğretmen elinde bavuluyla geldiği zaman onlar da görüyorlar ki devlet burada. O zaman vatandaş da öğretmenine sahip çıkıyor. Çocuklar da aslanlar gibi okuluna gidiyor.  Veliler de çocuklarını okula gönderdi . Böylece terör örgütü, bölge halkına uyguladığı baskıların cevabını şimdi halktan alıyor” dedi.

NAKİLLER TABAN PUANLARA GÖRE

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG sonuçlarına göre açık liselerden örgün eğitime geçmek isteyen öğrencilerin 20 Ekim Salı günü saat 17.00’ye kadar nakil talebinde bulunabileceğini belirtti. Avcı, “Biz de 21 Ekim günü o çocuklarımızdan uygun olanları, uygun kontenjanlara yerleştirmiş olacağız. Taban puan ve açık kontenjan esasına bağlı olarak yapılacak” diye konuştu. Avcı bir soru üzerine de “2016 KPSS’sine girecek adaylarımız için de bir kontenjanı muhafaza edeceğiz. Şubat ayında ataması yapılacak öğretmenlerimiz, 1 Mart’tan itibaren maaşlarını almaya başlayacaklar ama atandıkları ile gitmek zorunda olmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Kaynak:star.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol