Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı, Dershaneleri Sevdiğimiz İçin Dönüştürüyoruz

Anayasa Mahkemesi şimdiye kadarki verdiği kararlarda ilgili tarafların görüşüne hiç başvurmamıştı. Ancak bu seferki kanunla ilgili AYM, Milli Eğitim BakanıNabi Avcı ile bakanlık bürokratları ve dershane temsilcileri dinledi.

Dershaneleri Sevdiğimiz İçin Kapatıyoruz

Görüşme esnasında temsilcilerin Avcı'ya yönelttikleri "Bir milyon civarında mezun öğrencinin hepsine nasıl halk eğitim merkezlerinde kurs vereceksiniz?" sorusu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya zor anlar yaşattı. Avcı'nın sorulan sorulardan birine, "Dershaneleri sevdiğimiz için dönüştürüyoruz" Şeklindeki tuhaf açılaması ise tepkiyle karşılandı.

Yaşanan sürecin dershanelerin dönüşümü değil, kapatılması olduğunu belirten dershane temsilcileri, dershanelerin bu konuda rızasının olmadığını, bir zorlamayla karşı karşıya olduklarını belirttiler.

İflas Etmemek İçin Zorla Dönüşüm

Zaman Gaztesi'nden İzzettin Çiçek-Hasan Karalı imzalı haberde Güvender Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı AYM'nin dershaneler kanunuyla ilgili kararı geciktirmesinin dershaneleri mağdur ettiğini belirtti.

Kılcı, "Gelir dengesi bozulan dershaneler iflas etmemek için dönüşüme başvuruyor. Kimse zorla dönüşümü arzu etmiyor. Bu olay isteğe bağlı ve zamana yayılarak yapılmalı. Süreçten dershaneler ciddi zarar gördü." diye konuştu.

Bir Öğretmen Yüz Felci Geçirdi

Pak Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran dershanelerin kapanmasından dolayı işsiz kalan öğretmenlerin MEB'e atanması konusundaki sıkıntıları dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın mülakatla yapılacak 3 binöğretmen alımı konusunda objektiflik sorularını cevaplayamadıklarını belirten Kayışkıran, "Türkiye genelinde binlerce insanın mağduriyeti söz konusu. Ekonomik sıkıntılar yaşayanların durumunu anlattım. İstanbul'daki bir üyemizin bu yüzden yüz felci geçirdiğini söyledim. Hukukun ölmediğini görmek istiyoruz" dedi.

AİHM'e de Başvuracağız

Pak Eğitim İş Sendikası'nın avukatı Mehmet Kasap ise AYM heyeti tarafından dershane kanununda Anayasa'ya aykırı yönlerin tespit edildiğini bildirdi ve olumsuz bir karar çıkması durumunda AİHM'e başvuracaklarını belirtti. 

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim