Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı, “Bilişim teknolojilerine hakim, yüksek iletişim becerilerine sahip fertleri yetiştirmemiz gerekiyor”

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bugün hem küresel hem de ulusal taleplere cevap verebilecek, istihdam temelli, beceri odaklı, esnek bir mesleki eğitim sistemine geçmemiz, böylece üretken, girişimci, bilişim teknolojilerine hakim, yüksek iletişim becerilerine sahip fertleri yetiştirmemiz gerekiyor” dedi. 

 

 

Bakan Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı´nın desteğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu´nda “Tarihi İpek Yolu” temasıyla gerçekleştirilen “8. Uluslararası Robot Yarışması”nın açılışında, Millî Eğitim Bakanlığı´nın 2007 yılından beri Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile beraber lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla her yıl robot yarışması düzenlediğini hatırlattı.

 

“Her Fert İçin Hayat Boyu Eğitim”

 

Bakan Avcı, ileri teknolojinin üretime uyarlanmasının istihdamı etkilediğine değinerek, insanların yerine makinelerin ikame edilmesinin insanın daha bilgi yoğun işlerde istihdam edilmelerini gerekli kıldığını dile getirdi.

 

Öğrencilere seslenen Bakan Avcı, şunları söyledi:

 

“Bu yarışmalar, sizlerin bilgi ve yeteneklerinizi, kendinize güven duygunuzu geliştirecek, bilimsel düşünce sistematiğini öğrenmenize, yeni teknolojiler görmenize imkan sağlayacak. Bilgi ve iletişim çağında Bakanlığımızın temel amacı, endüstriyel otomasyon konusunda kendi teknolojisini üreten girişimci, rekabet edebilme bilincine sahip fertler yetiştirmektir. Bu tür yarışmalarda sizlerin bu yönlerini görmek hepimizi sevindirmekte, çalışma şevkimizi arttırmaktadır. Birbirinden farklı ve her biri çok özel robotlar yaptığınızı biliyorum. Ancak unutmayın ki, robot teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin asıl olan insandır, çünkü insan eşref-i mahlukattır yani yaratılmışların en şereflisidir. Bir üniversite ve öğrenci kenti olarak anılan bu şehrimizde sizleri 8. Robot Yarışması münasebetiyle misafir ediyoruz. Bu güzel şehre gelen yarışmacı ve izleyicilerin hoşça vakit geçirmelerini diliyorum.”

 

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, Vali Tuna ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Turan´a teşekkür plaketi verdi.

 

Mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda mesleki ve teknik eğitim ile ilgili farkındalık düzeyinin yükseltilmesi, orta ve yüksek öğretim öğrencilerinin edindiği bilgi ve becerileri kullanabilen, bilimsel düşünen, girişimci, rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, yeni teknolojilerin kullanılması ve tanıtılması amacıyla düzenlenen yarışma, 15 Mayıs´ta sona erecek.

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim