Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı 40 Yaş Şartını Kaldırarak 28 Şubat Mağdurlarının Önünü Açtı

Öğretmenliğe atamada 40 yaş sınırı kaldırıldı. 28 Şubat ülkemiz için pek iyi sonuçlar doğurmadı. O dönemin mağdurlarının büyük çoğunluğu kılık kıyafet sorunundan dolayı öğretmen olamayanlardı.  

 

28 Şubat'ın izleri silinirken, o dönemde çeşitli sebepler bahane edilerek öğretmenliğe alınmayanlar bugün öğretmen olma fırsatı yakaladılar. Fakat bu seferde önlerine başka bir engel çıktı. KPSS'den yeterli puanı almalarına rağmen 6/5/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde "Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar, bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak" hükmüne takılıp öğretmen olma hayallerinden yine uzaklaşmak zorunda kaldılar.

 

O dönemin mağduru öğretmen adayları hiç umutlarını kaybetmediler. Özellikle bu son dönemde atılan olumlu adımların çoğalması onları, öğretmen olma isteklerini daha güçlü dile getirmeye sevk etti. Şükürler olsun ki bu sefer baskı görmediler, tam tersine dinlenildiler, sorunlarına kulak verildi, dertlerinin giderilmesi için çaba sarf edildi.

 

Çünkü eğitimin başında babacan tavırlı, sıcak kanlı, anlayışlı, öğretmene ve öğretmenliğe değer veren bir bakan vardı. Bakan Nabi Avcı. Milli Eğitim'in başında olduğu günden bu yana hep doğru kararların, ilk atılan adımların temsilcisi oldu. 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesi için gereken çalışmayı da o başlattı.

 

28 Şubat mağduru öğretmen adaylarının önündeki en büyük engel 40 yaş sınırıydı. Öğretmenleri dinleyen ve sorunlarını çözmek için çaba sarf eden Bakan Nabi Avcı, bu konuya da kayıtsız kalmadı.  Gereken talimatı verdi ve bu konuda yapılması gerekeni sağladı. Sayın Bakanımızın verdiği talimatla 40 yaş sınırı kaldırıldı. 28 Ocak 2015 günü yani bugün yayınlanan Resmi Gazetede de yerini aldı.  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı'ya öğretmene ve öğretmenliğe verdiği değerden ötürü tüm öğretmenler adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.  

 

kaynak: Mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim