Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı 2014 öğretmen maaşlarını açıkladı

 Nabi Avcı 2014 öğretmen maaşlarınıaçıkladı Avcı, yeni öğretmen maaşlarınıaçıkladı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bütün ek derslere giren bir bekar öğretmenin 2014 yılında 2 bin 710 lira, 3 çocuk sahibi biröğretmenin ise 2 bin 988 lira maaşalacağını açıkladı.Türk Dünyası KültürBaşkenti kapsamında Eskişehir Valiliği bahçesinde verilen yemekte konuşan Avcı,memur zamlarıyla ilgili Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı hatırlatarak,zamlar hususunda öğretmenlerle pozitif ayrımcılık yapıldığını kaydetti. Memurmaaşlarına tabanıyla brüt 175 lira zamyapıldığını ve ocak ve temmuz aylarında da yüzde 3 artı enflasyon farkının ödeneceğini hatırlatarak,öğretmenlerin 2014 yılında alacakları maaşları açıklayan Avcı, "Bütün memurlara yapılan bu zammındışında öğretmenlerimize ödenmekte olan eğitim öğretim tazminatı bu defa tabanıyla brüt 175 lira artı 75 lira da eğitim öğretim tazminatı ocak ayından temmuza kadar. Temmuz ayında da bir kere daha 75 lira eğitim öğretim tazminatı, ayrıca yüzde 3 enflasyon farkıyla befaber ödenecek. Bu durumdaöğretmenlerimizin eğitim öğretim tazminatları 2014 yılında birinci yarısında dediğim gibi 75 lira, ikinci yarısında 75 lira olmak üzere 150 lira arttırılmış oluyor. Taban aylıktaki artış da dikkate alındığındaöğretmenlerimizin maşlarında 2014 yılında yaklaşık 273 lira net artış sağlanıyor. Peki ne kadar maaşalacaklar? Önümüzde öğretmen atamaları var. Bu öğretmen atamalarında atanacak olanöğretmenlerimiz, 2014 yılında bir bekar öğretmen bin 894 lira maaş, artı bütün ek derslere girerse 543 lira, 273 lira da bu zam. Dolayısıyla 2014 yılında 2 bin 710 lira maaş alacaklar. Öğretmen 3çocuk sahibiyse, Başbakanımızın tavsiyelerini dinlediyse, 2014 yılındaki maaşı 2 bin 988 lira alacak. Bunlar yeni başlayan öğretmenlerimiz içindi, peki kıdemli öğretmenlerimizin durumu ne olacak? Birinci derecenin dördüncü kademesi evli, eşi çalışmayan, 3 çocuk sahibi ve bütün ek derslerine giren öğretmenimiz 2014 yılında 3 bin 334 lira maaş alacaklar. Bunun için de Sayın Başbakanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yılki toplu görüşmelerde öğretmenlerimize pozitif ayrımcılık yapüması konusundaki talimatı için bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi. 
 

AVCI'DAN ÖĞRETMENLERE MÜJDELER


 

Bakan Avcı, öğretmen maaşlarında yapılan iyileştirmelerin yanı sıra çeşitli konularda da öğretmenlere müjdeler vererek, "Bunların dışında öğretmenlerimiz için eğitim camiamız için başka müjdelerimiz var, iyileştirmelerimiz de var. Biliyorsunuz öğretmenlerimiz eöğretim yılı hazırlık ödeneği veriliyor. 20Wyılı için 850 lira, 2015 için 950 lira öğretim yılı hazırlık ücreti verilecek. Yüksek lisans ve doktora mezunlarına ek ders ücretlerine artırımı ödenecek. Rehber öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacak. İLKASAN'a yeni üye olacaklara üyeliklerinin isteğe bağlı hale getirilmesi sağlanacak. Bu zorunluydu ve camia tarafından bu konuda farklı görüşler vardı. Dolayısıyla yeni üyeliğin zorunlu olmaktan çıkarılıp isteğe bağlı hale getirilmesi sağlandı. Sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüklerine ilişkin sınırlamaları kaldırıyoruz. Geçici görevlendirilen yöneticilere yüksek oran üzerinden ek ders ödenecek. İkili öğretim yapan eğitim kurumlarının yöneticilerine ilave ek ders ödenecek. Kamu görevlileri hakem kurulu kararıyla kabul edilen akademik jüri üyeliklerine ücret ödenecek" dive konuştu.

 

İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mustafa 2 yıl önce

Sayın Avcı, acaba diğer kurumlarda görev yapan memurların nasıl maaş aldıklarını maliye bakanlığından öğrenebilir mi?Başka kurumlar çalışanlarına sahip çıktığı belli. Ama bize sahip çıkan yok. Ek dersin sürekli olduğunu sanıyor anlaşılan. Bütün yıl içinde alınan ek dersin 12 aya bölünmüş halini de görse iyi olur. Ayrıca öğretmenlerin yüzde kaçı tam ek ders alıyor? Bu konuda bir araştırması var mı? İdarecileri ile ilgili kayırmalar fazla. Öğretmenler olmasa idareciye ihtiyaç olur mu acaba? Bu görevlere bu dönemde nasıl geldikleri de çok belli. Mülakatla idareci seçmenin Türkiye'deki anlamı torpildir.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim