Öğretmen Diyarı

Mutlu günlerde de eğitime destek şart

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV), ‘Mutlu Gün Panosu Tasarım Yarışması’nın ödül töreni önceki akşam gerçekleşti. Törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu ve TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, mutlu günlerde de herkesi eğitime destek vermeye çağırdı. Koç, şöyle konştu:

“Türkiye’de cenaze bağışı uygulamasını rahmetli Vehbi Bey başlattı. TEV’in yarattığı bu gelenek gençlerimize umut oldu. Bu sayede bugüne kadar binlerce öğrenci okuyabildi. Vakfımız 2017 yılında eğitim yolunda yarım asrı katetmiş olacak. 50’nci yaşımızı bir mihenk alarak, yeni bir dönem açmak, mutlu günlerimizde de güçlü bir kültür, bir amaç birlikteliği başlangıcı yapmak istiyoruz. Sizi kederli günlerinizde yaptığınız gibi mesut günlerinizde de ülkemizin geleceğini ve eğitimini desteklemeye davet ediyoruz.”

GENÇ KADINLAR NEREDE

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise, Türkiye’de kadınların durumuna dikkat çekti.

Son dönemde ülkemizde ne eğitime ne de iş gücüne katılan genç kadınların oranının yüzde 30’a yaklaştığını söyleyen Yırcalı, “Türkiye’de genç kızlarımızın neredeyse yüzde 30’u ne eğitim alıyor ne de çalışıyor. Biz TEV olarak bu zorluğu, sıkıntıyı sadece bugün için değil, yarınlar için de gidermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi daha iyi yerlere götürecek olan bu insanlarımız, kadınlarımız” dedi.

25 ÇOCUKTAN SADECE BİRİNE GÜZEL HABER


TEV Genel Müdürü Yıldız Günay da törende bir konuşma yaptı. Vakfın yurtiçi lisans burslarına her yıl 50 bin öğrencinin başvurduğunu, ancak sadece bu oranın 25’te 1’ine ulaştıklarını vurgulayan Günay, şunları söyledi:

“Vakıf olarak 50’nci yaşımıza doğru ilerliyoruz. Bugünlerde yurtdışı burs başvurularımız fakültelerde tüm yoğunluğuyla devam ediyor. Bu sürecimiz sadece yurtiçi lisans burslarımız için yeni bursiyer sayımız 2 bin, toplam başvuru sayısı 50 bindi. 50 bin arasında 2 bin bursiyer seçmemiz gerekiyordu. Yani güzel haberi sadece 25 çocuktan birine verebildik. Bu sayı, hayatına dokunduğumuz, umut olduğumuz, eğitimine destek verdiğimiz çocukların 25’te 1’den çok daha fazla olsun diye. Bunun için kaynaklarımızı arttırmalıyız.”

Mutlu günlerde de eğitime destek şart

YARIŞMA NEYDİ

Mutlu Gün Panosu Tasarım Yarışması için nikah, nişan, düğün gibi törenlerde verilecek anlamlı bir hediye tasarlanması fikriyle yola çıkıldı. Yarışmaya Türkiye çapında güzel sanatlar, endüstri ürünleri tasarımı ve mimarlık alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim gören onlarca öğrenci başvurdu. Yarışmanın kazananı ise, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı üçüncü sınıf öğrencisi Hande Gözen oldu. Gözen, pano tasarımıyla jüri üyelerinden büyük beğeni toplayarak 7 bin 500 TL değerinde ödül de kazandı.
Önder ÖNDEŞ

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim