Öğretmen Diyarı

Müsteşar Yusuf Tekin: Bu yapı Türkiye Cumhuriyeti adına hareket etmiyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin sadece Türkiye için tehdit oluşturmadığını belirterek, "Bu yapının, bu okulların referansı artık Türkiye değildir. Bizim hiçbir ülkenin içişlerine, siyasi iktidar yapısına, herhangi bir girişimimiz ve tasarrufumuz olamaz. Bu yapı Türkiye Cumhuriyeti adına hareket etmiyor." dedi.

MEB Müsteşarı Tekin, Eğitim-Bir-Sen'in 25'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle 41 ülkeden gelen 100'ü aşkın eğitim sendikasının yöneticisiyle MEB Başöğretmen Salonu'nda bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmaya, Eğitim-Bir-Sen'in ve eğitimcilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyetini dile getirerek başlayan Tekin, eğitim çalışmalarını sendikalarla yürütmenin siyaset mekanizmasının bir gereği olduğunu söyledi.

FETÖ'nün darbe girişimine değinen Tekin, 15 Temmuz'un uluslararası güçlerin Türkiye'de piyon olarak kullandığı bir yapı üzerinden gerçekleştirildiğini ifade etti. Tekin, "Sizlerin bulunduğu ülkelerde de bu uluslararası güçlerin piyonu olmuş yapıların eğitim kurumları ve okulları var. Bu yapının ülkemizdeki okulları Türkiye'nin meşrulaştırılmış şemsiyesi altında gizlenmiş uluslararası bir piyondur. Uluslararası camiada görüştüğümüz birçok mevkidaşımız bu yapıya Türkiye'nin kurumu olduğun için destek olduklarını bize dile getirmiştir." diye konuştu.

FETÖ'nün diğer ülkelerde uluslararası güçlerle hareket ederek darbe girişiminde bulunabileceğine dikkati çeken Tekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yapı sizin ülkenizde de bu uluslararası güçlerle birlikte hareket ederek, sizin ülkenizi de bir müstemleke ülkesi haline getirebilir, siyasi iktidarı al aşağı etmek teşebbüsünde bulunabilirler. Bunu başarırlarsa hem ülkenizi bir müstemleke ülkesi haline getirmiş olacaklar hem de Türkiye ile aranıza kalın bir duvar örmüş olacaklar.

Bu yapının, bu okulların referansı artık Türkiye değildir. Bizim hiçbir ülkenin içişlerine, siyasi iktidar yapısına, herhangi bir girişimimiz ve tasarrufumuz olamaz, böyle bir şey yok. Bu yapı Türkiye Cumhuriyeti adına hareket etmiyor. Bunu bu şekilde altını çizerek söylemek isterim."

- "Türkiye Maarif Vakfı'na destek istiyoruz"

Tekin, yurt dışındaki eğitim faaliyetlerinde FETÖ'nün olumsuz etkilere yol açtığını kaydederek, "Bu salonda bulunan misafirlerimizden bir talebimiz var. Bu yapının, Türkiye ile ülkelerinizin ilişkilerini bozmasına müsaade etmeyin ve bundan dolayı Türkiye Maarif Vakfı'nın faaliyetlerine sizden destek istiyoruz." dedi.

Türkiye'de 900 bini eğitim çağında 3 milyon Suriyelinin bulunduğunu anımsatan Tekin, "Bu öğrencilerin yarısından fazlasının eğitim ihtiyaçları Türk çocukları gibi giderilmiş durumda. Bu 500 bin civarında Suriyeli çocuğun eğitim ihtiyaçlarını kendi çocuklarımızdan hiçbir şekilde ayırt etmiyoruz." ifadesini kullandı.

- "Eğitim hizmetlerine katkı verecek"

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ise bütün ülkeler için en önemli çalışma alanlarının güvenlik, ekonomi ve eğitim olduğunu dile getirdi.

Topluma katkı sağlamak için eğitim sahasında çalışmalar yaptıklarına işaret eden Selvi, "Eğitim-Bir-Sen katılımcılığa ve ülkenin eğitimi için hep birlikte katkı verdiğimiz bir zemine imkan sağladıkları için Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Misafir sendikalarımız, Türkiye'nin uluslararası alanda gerek Maarif Vakfı'nın gerek bunun dışındaki eğitim hizmetlerinde kendilerini bir paydaş gibi görüyorlar ve bu noktada yapılacak hizmetlere katkı vereceklerini bildirdiler." değerlendirmesini yaptı.

Sefa Şahin
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim