Öğretmen Diyarı

MUSTAFA KAMALAK: DERSHANE KANUNU YANLIŞTI, UYARDIK AMA DİNLETEMEDİK

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türkiye ve bölgenin hassas ve kritik bir dönemden geçtiğini anlattı. Yönetimdeki belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi. İki yol bulunduğunu, bunlardan birincisinin Parlamento'daki partilerin bir araya gelerek en kısa zamanda hükümet formülünü ortaya çıkarması olduğunu hatırlattı. Ardından, “Veya derhal erken seçime gidilmelidir. Seçimlerin üzerinden 40 gün geçti. Hükümet kurma çalışmalarının henüz başındayız. Bu ülkenin hayrına bir durum değildir.” diye konuştu. Mustafa Kamalak, koalisyon görüşmelerinde partileri ‘iyi niyetli' olmaya çağırdı. Şöyle konuştu: “Niyet iyi ise akıbet de hayırlı olur. Amel niyete göredir. Koalisyon görüşmelerinde taraflar iyi niyetli olurlarsa inanıyoruz ki hayırlı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ülkeye millete hizmet bakımından faydalı sonuçlar elde edecektir. Bizim tarihimizde koalisyon hükümetleriyle çok hayırlı hizmetler yapıldığını, hatta efsanevi başarıların gerçekleşmiş bulunduğunu görmekteyiz.” dedi.

DERSHANE KANUNUYLA İLGİLİ UYARILARIMIZA KULAK TIKADILAR

Anayasa Profesörü Mustafa Kamalak, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başka bir gazetecinin, “Eski Yargıtay Başkanı Ali Alkan, ‘Yargı bağımsızlığı fiilen bitmiştir.' ifadelerini kullandı. Bu konuda neler söylersiniz?” sorusu üzerine, “Yazık ki Türkiye'mizde yargı bağımsızlığı büyük darbe almıştır, bu tartışılmaz bir gerçektir. Sadece yargı bağımsızlığı değil hukuk da gerçekten büyük darbe almıştır. Hukuk sistemimiz bir bakıma tabiri caizse adaletten arındırılmıştır!” ifadelerini kullandı. Ardından konuyu dershane kanunu üzerinden anlattı. AYM'nin dershaneleri kapatan kanunu iptal kararının doğru olduğunu söyledi: “Biz dershanelerle ilgili kanun gündeme geldiğinde ‘yapmayınız, yanlış yapıyorsunuz. Anayasa'ya aykırı davranıyorsunuz.' dedik. ‘Bu düzenlemeler Anadolu'muzun gerçeklerine ve kamu menfaatine de aykırıdır.' dedik. Bildiğiniz gibi ‘paralelcilikle' suçlandık. Sonuç ne oldu? Biz altını çizerek ifade etmiştik. Böyle bir düzenleme bir ölçülülük ilkesine aykırıdır, Anayasa'nın 13. maddesine işaret etmiştik. ‘Eğitim hakkına aykırıdır.' demiştik. 42. maddesini işaret etmiştik. ‘Teşebbüs özgürlüğüne aykırıdır.' demiştik. 48. maddeye gönderme yapmıştık. Ülke menfaatine gerçeklerine aykırıdır.' demiştik. Bu 4 hususun da basından öğrendiğimiz kadarıyla iptal gerekçesinde yer aldığını görüyoruz.”

İÇ GÜVENLİK PAKETİ DE İPTAL EDİLMELİ

“Konuları müzakere ederken suçlamayı bir tarafa bırakıp ‘bu Anayasa'ya aykırılık nereden kaynaklanıyor, ne bakımdan Anayasa'ya, ülke menfaatlerine aykırıdır?' sorusunu sorup onun üzerinden hareket etmemiz lazımdı. Kısacası Yargıtay Başkanı'mızın yapmış olduğu açıklamaya katılıyorum. Ceza hakimliği gibi sulh ceza hakimliği gibi bir düzenlemenin de yargı bağımsızlığı ile bağdaşacağını sanmıyorum. Anayasa'ya bizim açımızdan da aykırı düştüğü kanaatindeyim. İç güvenlik tedbirleri ile ilgili malum yasanın da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği kanaatindeyim.” (Zaman)

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim