Öğretmen Diyarı

Mülakatla Öğretmen Alımı Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında bir ekibin hazırladığı devrim gibi kararla öğretmenlere KPSS’siz mülakat ile öğretmen alımı yapılacak. Mülakatla öğretmen alımı nasıl yapılacak? Kimler başvurabilecek? Özel öğretim başta olmak üzere bütün eğitim sistemine darbe vuracak kritik değişiklikler haberimizde..
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında bir ekibin hazırladığı devrim gibi kararla öğretmenlere KPSS’siz mülakat ile atama yapılacak. Mülakatla öğretmen alımı nasıl yapılacak? Kimler başvurabilecek?

öğretim başta olmak üzere bütün eğitim sistemine darbe vuracak kritik değişiklikler haberimizde.. KPSS sınavı olmadan öğretmenleri atamak yaklaşık 10 yıl önce seçim vaadi olarak karşımıza çıkmıştı. Geçen yıl dershanelerin kapatılmasıyla beraber işsiz kalacak öğretmenlerin KPSS şartı olmaksızın mülakatla kadroya geçirilmesi de bu günlerde gündemde.

127 bin öğretmen açığı bulunan sistemimizde 250 bin öğretmen atama bekliyor.Açık sayısı ideal sayıyla orantılı olmamasının sebebi halen ülkemizde ikili eğitim yapan sınıf mevcutları kalabalık okullar var olması. Taslakla, kapatılan dershanelerin işsiz kalan öğretmenlerine kadro verileceği söyleniyor fakat bu mülakat şartına bağlanıyor.

Değişen kanun kapsamında eklenen 48. maddede ise “Aday öğretmenler sınav ve mülakatla alınacak.” hükmü getirilerek bu uygulamaya zemin hazırlanmış oluyor. KPSS sınavını dereceyle kazanıp kadro açılmaması sonucu atanamayan binlerce öğretmenin durumu ise canları sıkıyor. Aynı zamanda öğretmenlere, girdikleri ders saatine göre verilen ek ödemeler de artacak.

Yeni düzenlemeyle normal bir öğretmen kadrosunun ek ödeme oranı yüzde 100’e, uzman öğretmenin yüzde 120’ye, başöğretmenin ise yüzde 140’a çıkması planlanıyor. Bu sayede daha önce ödeme oranı 65 olan öğretmen 468 TL ek ders ücreti alırken, yeni dönemde 252 TL’lik artışla 721 lira alacak. MEB’in önerisiyle 2009’da çıkan ancak Danıştay tarafından iptal edilen uzman ve başöğretmenlik mekanizmaları da bu kanunla yeniden gözden geçirilecek. Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç tip öğretmenlik sistemi gelmesi bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim