Öğretmen Diyarı

Müfredat Mevsimlere Göre Tasarlanmalı

Herkesin bildiği gibi eğitim-öğretim sezonu her sene haziran'da kapanıp eylül'de yeniden açılmaktadır. Müfredat konuları da Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği şekliyle öğretmenler tarafından okullarda tamamlanmaktadır. Bu eğitimlerin ortalama yedi ayı sonbahar ve kış dönemlerine rastlamaktadır. Peki eğitim otoriteleri depresyonun en çok yaşandığı bu dönemlerde eğitimin kalitesinin düşmemesi açısından acaba hiç müfredatları bu boyutuyla ele aldılar mı?

İnsan vücudundaki bazı hormonlar ilkbahar ve yaz dönemlerinde mutluluk ve heyecan salgılarken sonbahar ve kış dönemlerinde ise yalnızlık, yok olma, hiçbir şeyden zevk almama gibi negatif  enerjiler salgılarlar. Sanayileşme ve kalkınmanın ana sermayesi olan eğitim kurumlarında olaya bu tarafından baktığımızda eğitim-öğretimde büyük kayıplar yaşandığı görülmektedir. Peki bahsedilen konuyla ilgili ne gibi önlemler alınabilir ? Bunun cevabını soğuk ve kapalı havanın sürekli devam ettiği kuzey ülkelerinde arayabiliriz

Dikkatli bir araştırma yapıldığında kuzey ülkeleri dediğimiz Almanya, Hollanda, Finlandiya, Norveç, İsveç, İngiltere gibi ülkelerin bilim, sanayi, tarım gibi konularda çok ileri teknolojilerde olduklarının yanı sıra adı geçen ülkelerin müzik, resim, olimpiyat dalları, futbol, tiyatro gibi sosyal aktivite konularında da çok ileri konumlarda olduklarını görebiliriz.  Bahsi geçen ülkelerdeki okul müfredatlarına bakıldığında sosyal etkinliklere normal derslerden daha fazla zaman ayırıldığı görülür. Yaratıcılığın hertürlü ilerlemenin ana kaynağı olduğunu keşfettikleri için onların önünde hiçbir güç duramamaktadır. Bu coğrafyalarda gezme fırsatı bulabilirsiniz özellikle bizdeki ortaokula karşılık gelen secondary schools'ların koridorlarında çocukların yaptıkları proje ve tasarımlardan okulun koridorlarını adeta yürüyemediğiniz görürsünüz. Demek ki bu ağır iklimlerin gözüktüğü ülkelerde öğrencinin depresif duygular yaşamaması için sürekli bir sosyal aktiviteyle uğraştırılması gerekiyor.

Durumdan vazife çıkardıysak eğer bizim eğitim sistemimizin dörtte üçlük bir bölümünün oluşturan sonbahar-kış dönemlerinde okul ortamlarında yaratıcılığın en ön plana getirilerek teknoloji tasarım, fen ve teknoloji gibi derslerle  diğer dersler arasında disiplinler arası bağlantı kurarak her dersdeki konuya göre (coğrafya, tarih, matematik vs. ) görsel tasarımlar içeren harita, şema, bir ürünün modeli veya tasarımının okullarda sergilenmesinin yanında bu yaratıcılığa öğrencinin hayal dünyasının genişlemesi  anlamında hız katacak olan spor, tiyatro, müzik, resim gibi sosyal etkinliklere de ağırlık verilmesi ve müfredatların bu depresyon riskinin yüksek olduğu dönemlerde  bu yönde değiştirilmesi  eğitim-aöğretimin kalitesinin düşmemesi anlamında çok hayati olacaktır.

 

 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim