Öğretmen Diyarı

Müdürü vali atayacak

Önceki gece TBMM’ye taşınan dershaneler yasa taslağı MEB yapısını da tamamen değiştiriyor. Taslakla bürokratlar tamamen değişecek. 4 yılını dolduran okul müdürü görevden alınacak. Müdürleri atamada son söz valide olacak.

ÖZELLİKLE hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati arasında gerginlik yaratan ve önceki gün Meclis’e sunulan teklif, dershanalerin kapatılmasının yanı sıra bakanlıkta müsteşar hariç tüm yöneticilerin görevine son verilmesini
öngörüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) sil baştan örgütlenmeyi başlatacak olan teklifin, yerel seçimlerden önce Meclis’te ele alınması beklenmiyor. Teklif özetle şu hükümleri içeriyor:

MÜDÜRÜN SÜRESİ 4 YIL

İl Milli Eğitim müdürleri, öğretmen olarak görevlendirilebilebilecek. Okul müdürü ve yardımcılarının bir okulda yapabilecekleri görev süresi 4 yıl olacak. 4 yılı dolan otomatikman görevden alınacak. Okul müdür ve müdür yardımcılarını atama yetkisi İl Milli Eğitim müdürünün teklifi ile valiye verilecek.
Stajyer öğretmenlik 2 yıla çıkarılıyor. Stajda başarılı olamayan öğretmen adayının memuriyeti kesiliyor. Dershanelerde en az 6 yıl çalışmış öğretmenler, KPSS’ye girmeden sözlü sınava alınacak. Sınavı geçenler atanabilecek. 
Talim Terbiye Kurulu “karar” organı olmaktan çıkarılıp “inceleme” organı yapılıyor.

Eylül 2015’te dershane devri kapanıyor

TASARIYA göre tüm dershaneler 1 Eylül 2015’e kadar dönüşümlerini tamamlamak zorunda. Açık liseye dönüşenler de 2017-2018 eğitim öğretim yılına kadar açık kalabilecek.

hürriyet

Anahtar Kelimeler:
müdürü vali atayacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol