Öğretmen Diyarı

Müdürü “müdür” yapan nedir diyenlere…

Sınıf öğretmenleri  çocuklarınızın okul hayatındaki en görünür ve etkili kişiler olsa da; okullarda tüm öğrenciler ve öğretmenler  için kaliteli eğitimi sağlama konusundaki asıl yetkili kişi okul müdürleridir. Strateji, mizaç ve liderlik tarzında farklılıklar gösterseler de, bir müdürü “müdür” yapan  dört temel özellik vardır:
•       Kurumun başarısı ve geleceği için sorumluluk alma,
•       Öğrenme ve öğretim ortamına rehberlik etme,
•       Alanında uzman öğretmenleri bulma, istediklerini alanlarda gelişimlerini destekleme ve kurumda kalmalarını sağlama,
•       Etkili bir okul iklimi oluşmasını sağlama.
Kurumun geleceği & başarısı ve müdürlerin aldığı sorumluluk arasındaki ilişki ne olmalı?
Gerçek bir müdür kurumda olan herhangi bir probleme kendi problemi gibi yaklaşır ve çözmek için her zaman çaba gösterir, hiçbir zaman pes etmez. Bir öğrencinin öğrenme konusunda bir sıkıntısı varsa, bunun bir öğrenme güçlüğünden mi, programa yetersiz katılımdan mı, yoksa arkadaşlık ilişkilerinden mi kaynaklandığını anlamaya çalışır ve bunun kendi sorumluluğu olduğunu bilir. İyi müdürler karşılaştıkları sıkıntılara girişimci bir tutumla yaklaşırken, yaratıcı problem çözme becerileri ile de dikkat çekerler. Mevcut durumu kabul etmek yerine, yaratıcı ve faydalı olan fikirleri uygulamak için ortamlar yaratırlar. Kısacası, ne kadar çok sorumluluk ve özveri, o kadar çok geleceğe yatırım ve başarı.
Müdür gibi müdür ve program gibi program nasıl olmalı?
Her okulun belirli bir bütçe dahilinde yaratıcı programlar oluşturma ve uygulama konusunda beklentileri vardır. İyi bir müdürün sorumluluğu bütçenin kısıtlı olduğu durumlarda bile yenilikçi ve yaratıcı çözümlerin yolunu açmaktır. İyi bir müdür kurumun başarısı ve geleceği için sorumluluğu üstlense de karşılaştığı bir problemi asla tek başına çözen değildir. Planları doğrultusunda onu ve okula dair projelerini destekleyecek ortaklıklar kurabilmesi ve gerektiği durumlarda danışmanlık hizmeti almaya açık olması bir müdürün çalışmalarını daha etkili ve verimli kılar.
Karşılaşılan zorluk her ne olursa olsun, gerçek bir müdür, amacına ulaşmak için bir büyük bir özen ve itina ile çalışandır.
 
“What makes a great principle?”
Great Schools
www.greatschools.org

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim