Öğretmen Diyarı

MÜDÜRLERİN DAVASINDA BERAAT KARARI

Bandırma Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Pircioğlu, Şube Müdürleri Mutlu Aslan Ve İhsan Parlak Hakkında Açılan Davada Beraat Kararı Çıktı.

Bilindiği üzere, Balıkesir Eğitim-Sen Başkanı Özgür Sarıbülbül öncülüğünde, sendikaya üye 10 okul müdürünün, Bandırma eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Pircioğlu ile Şube müdürleri Mutlu Aslan ve İhsan Parlak hakkında, objektif puanlama yapmadıkları gerekçesiyle dava açılmıştı. 

Bandırma Adliyesinde görülen karar davasında, henüz gerekçesi açıklanmayan mahkeme kararına göre Bandırma eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Pircioğlu ile Şube müdürleri Mutlu Aslan ve İhsan Parlak hakkında berat kararı çıktı.

Dava sonrasın da kısa bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdür yardımcısı Mutlu Aslan, “  Hakkımızda birtakım asılsız iddialarla açılmış olan bir ceza mahkemesi söz konusuydu. Mahkeme neticelendi ve suçlardan beraat ettik. Zaten suçsuzduk. Yargının da bu şekilde gereksiz yere oyalanması yanlış bir şeydi. Biz görevimizin başındayız” dedi.

Balıkesir Eğitim-Sen Başkanı Özgür Sarıbülbül ise, “Bugün Bandırma 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma suçundan dolayı yargılanan İhsan Parlak, Mutlu Aslan ve Saadettin Pircioğlu ile ilgili bir duruşma vardı. Karar neticesinde hakim gerekçesini açıklamadan ilk etapta beraatlarını verdi. Ancak bu karar kesin bir karar değildir. Kararın gerekçesini gördükten sonra Yargıtay nezdinde temyizini yapacağımızı özellikle belirtmek istiyorum.

 

Belirtmek istediğim bir diğer hususta şudur. İki tane bilirkişi raporu, Balıkesir İdari Mahkemesi kararı ve Bursa Bölge İdare Mahkemesi Kararıyla bu kişilerin suç işlediği ve görevlerini kötüye kullandıkları sabittir. Buna rağmen mahkemenin böyle bir karar vermesine bizim söyleyebileceğimiz hakimin takdirinde olan bir karardır ancak nihai kesin bir karar değildir. Bu kişiler şu an için beraat etmiş gözükse de kesinlenmiş bir yargı kararı yoktur. Altını çizerek söylemek istiyorum sendikamız gerekli girimlerde bulunacak ve bu kararı temyiz edecektir. Yargıtay’da bu kararın bozulacağından zerre kadar şüphemiz yok. Aynı kişiler hakkında başka kamu görevlilerinin de görevi kötüye kullanma kapsamında puanlama için suç duyurusu yaptıkları da bilgimiz dahilindedir. Görevi kullanmayla ilgi işlemler hala devam etmektedir” dedi.

Eğitim Sen’i temsil eden Avukat Volkan Gözükara davanın sonuçlandığını ve adı geçen kişiler hakkında beraat kararının çıktığını söyleyerek, temyize gideceklerini söyledi.

Kaynak: bandırmayaşam

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim