Öğretmen Diyarı

Müdürleri Görevden Alan MEB Müdürüne Hapis Cezası

Davayı açan Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, “Bu karar okul müdürlerinin nasıl bir haksızlığa uğradığını tescil eden bir karar.” diyerek, diğer davalara da emsal olacağını belirtti. 

Okul müdürlerinin görevlerinden alınması bir bir mahkemelerden geri dönüyor. Müdürler açtıkları davaları kazanarak görevlerine geri dönerken, haksızlıklara uğradıkları gerekçesi ile açtıkları davalar da sonuçlanıyor. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ve Şube Müdürü Ali Gül hakkında Bafra 3. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava sonucunda ilgililer suçlu bulundu. Her iki sanığa da ayrı ayrı görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay 7 gün hapis cezası verildi. İlgili kişilerin ayrıca cezanın infazından sonra 93 gün süreyle kamu görevinden kaynaklanan yetkilerinin kullanması yasaklandı.

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, “Tüm suçları vatanını, milletini ve devletini sevmek olan okul müdürlerine yapılan haksızlık üzerine sendikamız tarafından hukuk mücadelesi başlatılmıştır. Yandaş bir sendikanın güdümüne girmiş tetikçi İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri çoğunu tanımadıkları, beraber görev yapmadıkları, okul müdürlerine düşük puanlar vererek görevden alınmalarını sağlamış, yerlerine yandaşların atanmasını sağlayacak şartlar oluşturmuşlardır. Milli Eğitim tarihine idareci kıyımı olarak geçen ülke genelinde binlerce idarecinin görevden alınması ile sonuçlanan bu süreç Milli Eğitim Bakanlığının tüm hafızasını da yok etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı torpilin, yandaşlığın, adam kayırmanın merkezi haline gelmiştir. Bu yandaş sendika tarafından tüm kurum tek özellikleri torpilli olmaları olan liyakatsız kişilere peşkeş çekilmiştir. Ülkemizin gelecek nesillerini yetiştirme görevi olan Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki bir kaosa sürüklenmiştir.” şeklinde açıklama yaptı.

Levent Kuruoğlu, Samsun genelinde 194 okul müdürünün görevden alındığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Yaşananlar üzerine Türk Eğitim Sen tarafından açılan davalar sonucunda Yüce Türk Adaleti okul müdürlerimizin haksızlığa uğradığına hükmetmiştir. Birçok okul müdürümüz görevlerine dönmüşlerdir. Ancak bu puanlamaları yapan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerinin cezalandırılması böylece haksızlığın kimsenin yanına kar kalmayacağının bilinmesi için açtığımız davalar sonucunda ilk karar Samsun Bafra ilçesinde çıkmıştır. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ve Şube Müdürü Ali Gül hakkında Bafra 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava sonucunda ilgililer suçlu bulunmuşlardır. Her iki sanığa da ayrı ayrı görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay 7 gün hapis cezası verilmiştir. Ayrıca cezanın infazından sonra 93 gün süreyle kamu görevinden kaynaklanan yetkilerinin kullanması yasaklanmıştır. Bu karar okul müdürlerinin nasıl bir haksızlığa uğradığını tescil eden bir karar olmakla birlikte kamuoyu vicdanını da rahatlatmıştır. Güce arkasını dayayarak haksızlık hukuksuzluk yapanların bile beklenen sondan eninde sonunda kaçamayacakları görülmüştür. Bafra'da verilen kararın tüm Türkiye'ye örnek teşkil etmesini diliyorum.”

 

Kaynak: personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol