Öğretmen Diyarı

Müdürler güya, tüm öğretmenleri değerlendirecekti!
 Müdürler güya tüm öğretmenleri değerlendirecekti. Ancak nesnel kriterleri belirlemesi gereken MEB'den hala ses yok!
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin yayımlandığı 17/05/2015 tarihinde yaptığımız haberde; "Müdürler, tüm öğretmenleri değerlendirecek" demiş ve bu değerlendirmenin geçici madde gereği 2015-2016 eğitim öğretim yılında gerçekleşeceğini belirtmiştik.

MEB'in bu uygulamaya geçip geçmeyeceğini bugünlerde göreceğiz.

Çünkü sürecin 17 Haziran 2016-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi gerekiyor.

O haber aynen şöyle idi;

17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede önemli bir hüküm yer almaktadır. Buna göre, 2015-2016 öğretim yılından itibaren tüm öğretmenler okul müdürlerince değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.

Değerlendirmelerde 50 adet kritere bakılacaktır. O kriterleri görmek için tıklayınız.

İŞTE YÖNETMELİĞİN O HÜKÜMLERİ

Değerlendirme ölçütleri

MADDE 54 - (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3'te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.

(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il milli eğitim müdürü sorumludur.

(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.

(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir.

Yürürlük

MADDE 65 - (1) Bu Yönetmeliğin 54 üncü maddesi 2015-2016 öğretim yılı başında, diğer maddeler ise yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Maksut BALMUK
Anahtar Kelimeler:
MüdürÖğretmenler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
murtaza 2 yıl önce

müdürler akp nin uşağı durumundayken öğretmeni nasıl değerlendirecek tarafsız olmaları mümkün değildir, aslında müdürleri her yıl okuldaki tüm öğretmenle rdeğerlendirmelidir yetersiz olanların yerine öğretmenle rkurulu yeni müdür atamalıdır

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim