Öğretmen Diyarı

Müdürler görevden alındı, Eğitim Bir Sen üyeleri atandı

Müdürler görevden alındı, Eğitim Bir Sen üyeleri atandı

 

 

AKP Hükümetinin Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun devreye girmesiyle birlikte sınav kazanarak okul müdürü olan ve 4 yılını dolduran bütün müdürler görevden alındı.

 

Mart ayında TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanunun ardından haziran ayının başında ‘Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı eğitim kurumu yöneticilerinin görevlendirilmesine yönelik’ bir yönetmelik çıkmış, bu yönetmelik sonrası 4 yıldır görev yapan okul müdürleri değerlendirmeye alınmıştı.

 

Dün açıklanan değerlendirme sonucu bütün okul müdürleri görevden alındı. Okul müdürlerinin değerlendirmeden geçebilmesi için 100 üzerinden 75 puan almaları gerekli. Değerlendirmedeki puanlama için okul müdürlerine, yönetici oldukları okulların veli ve öğretmenleri toplam 40 puan verirken, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ise 60 puan veriliyordu. Daha önce İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki teftiş kurullarının başkanlıklarına Eğitim Bir Sen üyesi olan kişiler atanmış, geçtiğimiz temmuz ayında da tüm illerin yüzde 68’inde teftiş kurulu başkanlıklarına Eğitim Bir Sen üyesi getirilmişti.

 

Sınav kazanarak müdür olan ve 4 yılını dolduran okul müdürlerinin hiçbiri değerlendirmeden geçmek için gerekli 75 puanı alamazken yerlerine hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenlerin atanması tepki çekti ve “Hükümetin kadrolaşmak için yeni bir adımı” olarak yorumlandı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim