Öğretmen Diyarı

Müdür Yardımcılığı Sınavına Girmeden Önce Okuyun
 MEB'de müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı olmak için yapılacak olan yazılı sınava sayılı günler kaldı. Müdür yardımcılığı yapmış veya yapmakta olan öğretmenlere müdür yardımcılığı hakkındaki görüşlerini sorduk; işte cevaplardan bazıları:
* Sorumluluk çok, tek farkı sınıfın yok. Mutsuz olmak istiyorsan dene sen de gör.

* Tatilin yok, bütün gün okuldasın müdürünle aran iyi ise sorun yok. Müdürünün önüne geçmemen gerektiğini unutmadan başla göreve.

* İl dışına tayinim olsun diye müdür yardımcısı oldum 6-7 yıl yaptım, bıraktım; şimdiki aklım olsa 6-7 gün bile yapmam. Sınıfıma girer dersimi anlatırım, bundan daha güzeli yok.

* Müdür yardımcısı arkadaşlar bana sakın öğretmenliği bırakma diyorlardı. Siz niye bıraktınız o zaman diye sorduğumda gülümsüyorlardı. Varmış bi bildikleri, müdür yardımcılığının hiçbir artısı yok aksine sorumluluk çok fazla ve mesleki tatmin konusunda size destek olacak hiçbir şey yok.

* Öğrenciniz yok, sınıfınız yok, tatiliniz yok, derdiniz çok ve MEB'de iseniz siz muhtemelen bir müdür yardımcılığı görevindesiniz.

* Müdürle görüş ayrılığınız varsa yandınız, günler geçmek bilmez.

* Müdür yardımcısı olunca uygulamayı düşündüğünüz projelerinizin müdürünüze takılması (koltuğunu kaptırma korkusu ile engel olur zira) an meselesi.

* Müdürüm iyi olduğu için keyifle yapıyorum. Okulumun maddi problemi de yok, memnunum.

* Sorunlara çözüm bulma, iletişiminiz kuvvetli ise anında problem çözme yeteneği ile iş tatmini olan ancak genel olarak çok da tavsiye etmem. Sınıfta derse girmek en güzeli.

* Para sıkıntısı olmayan okullarda zevkle yapılabilecek bir meslek.

* Öğretmenlerle aranız iyi ise olabilir ama öğretmenler sizden yaşlı ise işiniz zor demektir. Dünkü çocuktan emir almak istemezler, idarecilikte iyi bir ekip varsa mesleki tatmin mümkün olur. Genç öğretmenlerle yapılabilir, idareci olduğunuz okulun kadrosu çok önemli. 

* Dışarıdan çok cazipmiş görünse de ne desek boş, yaşayıp görsün arkadaşlar. Biz de dinlemedik uyaranları...

* Müdürümle çok iyi uyum içindeyiz ama maddi sıkıntılar yüzünden göze görünür işlere imza atamıyoruz.

* Müdürümle aramız çok iyi olduğu için okulu şaha kaldırdık, inanılmaz güzel başarılara imza attık, uyum çok önemli.

*Öğretmenlik mesleğini sevenlerin yapacağı iş değil, öğrencilerden uzak kalmak çok zor.

* Müdürüm aynen şunu söylemişti: Ben işimi yapacak hamal isterim. İşimin yürüyüp yürümediğine bakarım.

* Gece ikiye kadar malzeme beklediğimi bilirim. Hangi öğretmen o saatte okulda durur? Öğretmenlik gibisi yok ama deneyip görsünler, arkadaşlara başarılar dilerim.

* Her öğretmenin idarecilik deneyimi yaşaması lazım. Böylece daha iyi bir öğretmenlik yapabilirler. 

* Ek ders bakımından görünen avantajı ilçe milli eğitime evrak götürürken yolda harcarsınız. İyi düşünmek lazım.

* Velilerle iyi iletişim kuramazsanız yandınız demektir. Sürekli şikayet edilirsiniz. 

* Merak ve monotonluktan herkes bir kere hevesleniyor. Yaşamayan anlamaz ne dediğimizi. Sınava girecekler de yaşayıp görecekler. Öğretmenliği seviyorlarsa bırakmasınlar derim sadece.

* Adınızın önüne gelen ünvana bakıp iyi bir şey oldum sanarsınız. Aslında müdürün kölesi olursunuz, öğretmenler de size yardımcı olmazsa yandınız demektir.

* En güzeli öğretmenlik, müdür yardımcısı olmak için şartları cazip hale getirilmelidir. Bu koşullarda kimseye önermem.

* Müdürüm iyi de keşke biraz yeniliğe açık olsa. Önümde iş çıkarma diye engel olmak yerine destek olsa daha severek yapabilirim.

* Adımın önünde müdür yardımcısı yazıyor ama  ben çaycılık, memurluk, hizmetli vb işlerden sorumlu gibi hissediyorum kendimi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim