Öğretmen Diyarı

Müdür kıyımına tepki: MEB’de ‘saadet zinciri’ oluşturuldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) gerçekleştirilen tasfiyeler ile yandaş sendikalı olmayan okul müdürlerinin görevden alınmasına bir tepki de Özgür Eğitim-Sen’den geldi.

 

Sendikadan yapılan açıklamada, “Müdür ve şube müdürlüğü atamalarında ‘saadet zinciri’ oluşturulmuştur.” denildi. ‘Kayırmacı’ düzenin MEB’i iyice içinden çıkılmaz bir hale soktuğu belirtilerek, şöyle denildi: “Bunca kayırmacılığın, personel yönetimi ilkelerinin alenen çiğnenerek yürütüldüğü sürecin hukuk kılıfına büründürülerek gerçekleştirilmiş olması ayrı bir skandaldır. Bu, devletin en büyük bakanlığı, belirli bir yapı tarafından doğrudan ele geçirilmesi girişimidir. Bunun özellikle bakanlık marifetiyle yürütülüyor olması kabul edilemez. Yandaşlık, kayırmacılık üzerinden MEB’in rant alanına çevrilmesi kabul edilemez. Makul ve mantıklı bir kriterin olmadığı, okul müdürlüğü ve şube müdürlüğü atamalarında ‘orman kanunları’nı hayata geçirenleri, başta eğitim camiası olmak üzere toplum ve tarih affetmeyecektir. Sorumluluklarını göz ardı edip yapılan yanlışlıklara çanak tutanlar da hesap vermekten kurtulamayacaklardır.”

 

Başesgioğlu: Tek parti zihniyetine gidiyoruz

 

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanlığı 7. Şube Müdürlüğü’nde de MEB’de uygulanan müdür kıyımına yönelik bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu da açıklamalarda bulundu. Uygulanan politikaların adeta 60 yıl öncesinin tek parti yönetimini hatırlattığını belirten Başesgioğlu, hukuk devletinin ayaklar altına alındığını kaydetti. Başesgioğlu, şöyle konuştu: “Eğitimcilerin uğradığı haksızlığın ne hukuk devletiyle, ne hukuk teamülleriyle ne de kazanılmış haklarla hiçbir alakası yok. Bu, tamamıyla bir kıyımdır ve haksızlıktır. Bizler buna razı olmayacağız. Bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Hukuk içerisinde vereceğiniz mücadeleye Parlamento içerisinde destek vereceğiz.”

 

zaman

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim