Bu haber kez okundu.

Müdür - İdare Dilekçeyi Almak Zorunda Mıdır ?

Yasalarımıza göre dilekçe hakkının kullanılması hiç bir şekilde engellenemez. Bu durum bütün yetkili makamlar için geçerlidir. Yasa maddeleri aşağıda verilmiştir. Bu maddelerden de anlaşılacağı üzere idere kendisine sunulan dilekçeyi kabul etmek zorundadır. Verilen dilekçeyi almayan yetkliler hakkında idari soruşturma başlatılır. 

DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN

Dilekçe hakkı: Madde 3 – Türk vatandaşları kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve yetkili makamlara yazı ile başvurma hakkına sahiptirler. Dilekçenin incelenmesi ve sonucunun bildirilmesi: 
Madde 7 – (Değişik: 2/1/2003-4778/27 md.) Türk vatandaşlarının ve Türkiye'de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.

 

Kaynak: www.memurlar.net.com

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber