Öğretmen Diyarı

Müdür Görevlendirmesinde İkinci Defa Yürütmeyi Durdurma!

Müdür görevlendirmelerine iliskin, yürütmeyi durdurma kararı verilen daha önceki bir işleme ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu durum Türkiye'de bir ilk olarak görünen bir durum.

Yapılan değerlendirme sonucunda 73 puan verilerek müdürlüğüne son verilen Derince Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Yusuf Şanlı açtığı davayı kazanınca mahkeme kararı doğrultusunda yapılan ikinci değerlendirme de 74 puan verilmesine ilişkin yeniden değerlendirme sonucu ile bu sonuca dayalı olarak müdürlük görevine iade edilmemesine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan davada da yürütmeyi durdurma kararı kazandı.

MAHKEMEDEN TOKAT GİBİ KARAR Mahkeme kararında hukuk devleti vurgusu yaparak kararın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini de açıkladı. Kararda verilen çarpıcı bir konuda “Buna göre yeniden yapılan değerlendirmede yalnızca "hayır" olarak değerlendirilen kısımlar açısından değerlendirme yapılması gerekirken, bu kez daha önce İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü tarafından "evet" olarak değerlendirilmiş kriterlerin bir kısmının da "hayır" a çevrildiği anlaşılmaktadır” denildi.

Edinilen bilgilere göre İl milli eğitim müdürlüğünün kararı uygulama yönünde tavır takınmayacağı belirtilirken, hukuk üstünlüğü esası doğrultusunda yargıya olan güvenin korunması, bireylerin hak arama özgürlüğüne dikkat çekilmesi açısından Kocaeli Valiliğinin kararın uygulanması yönünde bir karar vereceği konuşulmaktadır.

İŞTE KOCAELİ 1. İDARE MAHKEMESİ’NİN ADETA HUKUK DEVLETİ VURGUSU YAPTIĞI KARARI…

 

 

 

 

 

 


 

kaynak: belirtiyorum.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim