Öğretmen Diyarı

MÜDÜR GÖREVLENDİRMELERİ ÖNCESİ SON UYARI

Okul yöneticisi görevlendirmelerinde “görevlendirileceği okulda norm kadro bulunması şartı” aranması yanlış bir uygulamadır. 

Millî Eğitim BakanlığınaBağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin “Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar” başlıklı 5. Maddesinin c) fıkrasında “Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak” denilmektedir. Yönetmelikte öğretmen için alan uygunluğu şartı getirilmiş olup okulda norm kadro olması gibi bir şart koyulmamıştır.

 

Talim Terbiye Kurulu 80 Nolu Kararı 9. Maddesinde “Yabancı Dil, Rehber Öğretmenlik, Bilişim Teknolojileri, Görsel Sanatlar/Resim, Müzik, Beden Eğitimi ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alanları ilköğretim ve ortaöğretimde ortak alanlardır” denilmektedir.

Tüm bu mevzuata rağmen atama yetkilisi makamlar okul yöneticisi görevlendirmelerinde “norm kadro bulunması şartı” aramaktadır.

 

Bu uygulama yönetmeliğe aykırıdır. Yönetmeliğe göre sadece alan uygunluğuna bakılması gerekmektedir. Alan uygunluğu ise Talim Terbiye Kurulu 80 Sayılı Kararı ile tespit edilir.

 

Talim Terbiye Kurulu 80 Sayılı Kararına göre : 

 

Lise branşı öğretmenler, tüm liselere (Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Kimya vb.)

 

Ortaokul Branşı öğretmenler, tüm ortaokullara (Türkçe, Sosyal Bil, İlköğretim Matematik vb.)

 

Sınıf Öğretmenleri, Tüm İlkokullara

 

Anaokulu Öğretmenleri, Tüm Anaokullarına 

 

Meslek Öğretmenleri, Atama alanına uygun alan/bölüm bulunan tüm meslek liselerine, metem, mesleki eğitim merkezlerine ve çok programlı liselere,

 

Ortak Alanlar (Yabancı Dil, Rehber Öğretmenlik, Bilişim Teknolojileri, Görsel Sanatlar/Resim, Müzik, Beden Eğitimi ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi), Tüm ilkokul, ortaokul ve liselere,

norm kadro olup olmadığına bakılmaksızın atanabilecektir. 

 

Burada illa bir şart koyulacaksa alanında ders olması şartı aranabilecektir. (Bir okulda 1 saat bile olsa, müzik dersi varsa müzik öğretmeni yönetici olarak görevlendirilecektir.)

 

DİN KÜLTÜRÜ VE DİĞER ORTAK ALAN ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR OLACAK

Bu uygulamadan en çok Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ile diğer ortak alan öğretmenleri zarar görecektir. Çünkü Din Kültürü ve Ortak alan derslerinin ders yükü azdır. Özellikle yeni açılan okullara ortak alanlardan norm verilmesi en az 3-4 yılı bulmaktadır. Bu durumda yeni açılan okullara Din Kültürü ve diğer Ortak Alan öğretmenlerinin atanması imkansız hale gelmektedir. 

Bu şekilde yapılacak müdür atamaları hukuken sakat olacaktır. 

 

 

YENİ AÇILAN OKULLAR YÖNETİCİSİZ KALIR

Yeni açılan okullara ders yükü az olduğu için ilk bir yıl hiç norm kadro verilememektedir. Bu norm kadro aranması uygulaması ile yeni açılan okullara müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmesi yapılamayacaktır. Ya da yeni açılan okullara sadece 1-2 branş öğretmeni başvuru yapabilecektir. Bu da atama ve puan dengelerini alt üst edecektir.

 

NORM KADRO ŞARTI ARANARAK MÜDÜRLÜK ATAMASI YAPILAMAZ

Bu kıstas ile müdürlük atamasının yapılması da imkansızdır. Bu şekilde norm kadro şartı aranması durumunda her okul normu incelenip kişiye uygun okullar tespit edilip herkesin kendi normu bulunan okullara başvuru yapması sağlanması gerekecektir. Böyle bir uygulama teknik olarak imkansızdır.

 

Müdürlük atamalarında pek çok sıkıntı ve tartışmalar yaşanmıştır. Bu sorun çözülmezse bu tartışmalara esaslı bir başlık daha eklenmiş olacaktır.

 

İşin bir garabet kısmı ise her ilin bu konuda farklı uygulama yapıyor olmasıdır. MEB İKGM bu konuda bir yazı yayınlayarak uygulama birliğini sağlamalı, atamalar öncesi bu vahim hatayı düzeltmelidir. Müdürlük ataması yapıldıktan sonra bir otoyola girilmiş olacaktır, geri dönüş sıkıntılı ve yargı yolu ile olur. Biz otoyola giriş öncesi son uyarımızı yapmış olalım. 

 

Eğitim-Bir-Sen ve diğer eğitim sendikalarının bu süreçte gerekli talep ve bilgilendirmeyi yapması sorumlulukları gereğidir.

 

Aras DAĞLI

Eğitim Yöneticisi

 

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol