Öğretmen Diyarı

Müdür Atamalarında Bir Yürütmeyi Durdurma Daha

Sakarya'da Ekim’de yapılan okul müdürleri atamasıyla alakalı yapılan performans ve sözlü mülakat için Kaynarca Meslek Lisesi Müdürü Osman Aydın'ın bölge mahkemesinde açtığı  davada, yürütmeyi durdurma kararı alındı.


MEB’in geçen sene okullara yönetici ataması hususunda yönetmelikte yaptığı değişiklik ile Sakarya’da 239 okul müdürü görevden alındı. Yeni müdür atamalarında müdür olmak isteyenlere performans ve sözlü sınavı sınırları içine alan yeni düzenlemede, Tunusun halk kahramanından Keşanlı Ali Destanı’nın yazarına, Günümüz yazarlarından hangi süreli yayınları takip ettiğinize dek sorular soruluyor. 


Geçtiğimiz senelerde birçok tartışmayı beraberinde getiren bu uygulama Kaynarca Meslek Lisesi Müdürü Aydın tarafından yargıya taşındı. Sakarya Valiliğine dava açan Okul Müdürü Osman sözlü sınavın usulüne uygun olmadığını, performans sınavının da hukuka aykırı olduğunu belirtti. Sakarya Birinci İdare Mahkemesi ise aldığı ara karar sonucunda sözlü mülakatı durdurma kararı aldı. Mahkemenin gerekçesi ise soruların ve sorulara ilişkin cevapların komisyon üyeleri tarafından belirlenmemesi ve soru sorulacak alan ya da konular hakkında bir bilgilendirilme yapılmaması.


Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol