Öğretmen Diyarı

Milyonlarca öğrenci devamsızlık yapıyor!

Erkek öğrenciler kızlara göre daha fazla oranda okula gitmiyor...

Geçen yıl ilk, orta ve lisede öğrenim gören 16 milyon öğrenciden 4 milyonunun 10 gün ve üzeri devamsızlık yaptığı ortaya çıkınca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci ve ailelerine yönelik rehberlik çalışması yapma kararı aldı. Bakanlığın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre 16 milyon 446 bin 493 öğrenciden yaklaşık 4 milyon 100 bin öğrenci 10 gün ve üzeri devamsızlık yaptı. 

 

EN YÜKSEK ORAN LİSEDE

İlköğretimde 5 milyon 547 bin 916 öğrencinin yüzde 18’i, ortaokulda 5 milyon 478 bin 399 öğrencinin yüzde 25’ i ve lisede de 5 milyon 420 bin 178 öğrencinin yüzde 32.7’si geçen yıl okula 10 günden fazla gitmedi.

 

ERKEKLERDE ORAN YÜZDE 40

Lise öğrencileri cinsiyetlerine göre incelendiğinde erkeklerin kızlardan daha fazla devamsızlık yaptığı görülüyor. Devamsızlık oranı kızlarda yüzde 24 iken, erkeklerde yüzde 40.6.

 

EN FAZLA ÇANKIRI

Lisede öğrencilerin en az devamsızlık yaptığı il yüzde 24.4’le Ordu. Bunu yüzde 26.5 ile Batman, yüzde 26.7 ile Adıyaman izliyor. En yüksek devamsızlık oranında yüzde 42.5 ile Çankırı’yı, yüzde 41.7 ile Isparta ve yüzde 41.6 ile Muş takip ediyor.

 

UYUM İLE OKULDA TUTACAK

Bakanlık, bu oranlar üzerine 4 yıllık stratejik plan taslağında devamsızlıkları ortadan kaldırmak için önlemler koydu. Devamsızlık oranları, okul terkler ve sınıf tekrarları 9. sınıfta oluştuğu için bunu önlemek amacıyla “Ortaöğretim Uyum Projesi” yaşama geçirilecek. Meslek ve imam hatip liseleri de dahil olmak üzere okul terklerinin ve devamsızlığın nedenleri araştırılacak. Devamsızlıklar izlenecek, öğrenci ve ailelere yönelik rehberlik hizmeti yapılacak. Öğrencilerin ilgileri saptanarak müdahale programları oluşturulacak. 

 

Kaynak: Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim