Öğretmen Diyarı

Milli eğitimlerden Skandal Uygulama!

 

Yardım toplamada Türk Hava Kurumu tekeline son veren yönetmelik değişikliğine rağmen bazı ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullara gönderdiği yardım zarfları ile Kuruma yardım toplattığı öğrenildi. 26 Eylül 2013 tarih ve  28777sayılı Resmî Gazete Yayınlanan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. THK'nın elinden alınan yetkileri arasında kurban derisi toplamanın yanı sıra fitre ve zekât zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı.


Yardım toplama tekel vardı
Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye ’de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Yapılan düzenleme ile ise, değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılırken özellikle okullar aracılığı ile dağıtılan fitre ve zekat zarfları uygulaması da son buldu.


Bazı ilçelerde okullara yardım zarfı dağıtıldı
Her yıl okullarda dağıtılan fitre ve zekât zarfları ile yardım toplayan Kurum, yapılan düzenlemenin ardından bu alışkanlığından vazgeçmeyerek bazı ilçelerde yardım toplama girişiminde bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile okullara gönderilen zarfların dağıtımı, ve toplanmasıyla ilgili işlemlerin ağır bir sorumluluk olduğunu dile getiren yöneticiler, öğretmen ve okul yöneticilerinin tahsildar THK tahsildarı gibi çalıştırılmasının hiçbir yasal dayanağı olmadığını ve bunun kabul edilemez olduğunu dile getiriyorlar.

 

Kaynak:gazetekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol